Połącz się z nami

Cześć, wpisz to czego szukasz

Aktualności

Hiszpańskie próby elektrycznego Audi RS Q e-tron na Dakar

Rajdowy zespół Audi Sport wykonał kolejny ważny krok na drodze do debiutu w Rajdzie Dakar w styczniu 2022 roku. Nowe Audi RS Q e-tron ukończyło ośmiodniowy test wytrzymałościowy w upale w Hiszpanii, na odcinkach szutrowych, takich, jakie zwykle spotyka się w rajdach cross-country.

Pierwszy sprawdzian funkcjonalności tego innowacyjnego samochodu rajdowego odbył się 30 czerwca w Neuburgu nad Dunajem. Kolejna próba, przeprowadzona w połowie lipca w okolicach Magdeburga, miała na celu zebranie pierwszych doświadczeń na nieutwardzonym podłożu. Teraz przyszedł czas na pierwszy test w realistycznych warunkach rajdowych, który urządzono na poligonie w pobliżu hiszpańskiego miasta Saragossa.

W testach w Aragonii wzięły udział wszystkie trzy załogi kierowców Audi Sport wytypowane do Rajdu Dakar. Rekordzista Dakaru Stéphane Peterhansel i jego współkierowca Edouard Boulanger, testowali Audi RS Q e-tron w pierwszych trzech dniach cyklu. Mattias Ekström i Emil Bergkvist zasiedli za jego kierownicą w ubiegły poniedziałek, na dwa kolejne dni testów. Carlos Sainz i Lucas Cruz, w ubiegły piątek zakończyli tych osiem intensywnych dni pracy nad samochodem.

Wszyscy ci doświadczeni kierowcy byli pod ogromnym wrażeniem prowadzenia i niezawodności futurystycznego SUV-a na szybkich odcinkach szutrowych. „Jak na pierwszy test w najbardziej odpowiednich dla tego samochodu warunkach, jestem naprawdę zadowolony z wyników i zaskoczony tym, jak ten pojazd się zachowuje w terenie” – powiedział Carlos Sainz w imieniu swoich kolegów kierowców. „Oczywiście pozostaje jeszcze kilka rzeczy do dopracowania, ale punkt wyjścia jest dobry.

Na szutrowych odcinkach o długości nawet 17 km, Audi RS Q e-tron osiągało prędkość maksymalną 180 km/h. Temperatury dochodzące do 34 stopni Celsjusza w cieniu były poważnym, dodatkowym sprawdzianem dla koncepcji chłodzenia tego zaawansowanego technicznie pojazdu.

Głównym celem całego cyklu testowego była jazda i jeszcze raz jazda oraz wykrywanie w tym czasie wszystkich słabych punktów samochodu” – powiedział po przejechaniu ponad 1700 testowych kilometrów w ekstremalnie trudnych warunkach inż. Arnau Niubó Bosch. „Następny test we wrześniu – po raz pierwszy pojedziemy na wydmy.”

W Audi RS Q e-tron zastosowano w pełni elektryczny układ napędowy z dwoma zespołami generator-rozrusznik (MGU), znanymi już z bolidów Formuły E. Opracowany przez Audi Sport wysokonapięciowy akumulator ładowany jest podczas jazdy przez przetwornik energii składający się z wydajnego silnika TFSI oraz z jednego z MGU.

Galeria

Reklama

Może Cię również zainteresować

Aktualności

W pierwszej połowie roku 2020, Audi dostarczyło do klientów na całym świecie 17 641 sztuk modelu e-tron.

Aktualności

Po wielu miesiącach zapowiedzi spółka ElectroMobility Poland ujawniła prototypy polskich samochodów elektrycznych

Aktualności

Pierwszy na świecie elektryczny rajdowy puchar jednej marki

Aktualności

Najnowsze badanie przeprowadzone na polskich respondentach przez zespół analityczny InsightOut Lab we współpracy z marką Volkswagen dowodzi, że rozwój rynku fotowoltaicznego może pozytywnie wpłynąć...