Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

MINI Vision Urbanaut – wizja staje się rzeczywistością

Dzięki wirtualnemu pojazdowi „MINI Vision Urbanaut” marka MINI już w listopadzie 2020 r. zaprezentowała zupełnie nową formę mobilności w postaci innowacyjnej wizji przestrzennej. Teraz BMW Group urzeczywistniła zarówno koncepcję przestrzenną, jak i zastosowanie ekologicznych materiałów w postaci fizycznego modelu pojazdu.

Premiera pojazdu będzie miała miejsce 1 lipca 2021 r. na konferencji DLD Summer w Monachium.

W MINI uważamy, że naszym obowiązkiem jest utrzymanie i rozwijanie unikalnych cech naszej marki zarówno w bliższej, jak i dalszej przyszłości. Patrząc w przyszłość, opracowaliśmy MINI Vision Urbanaut, czyli koncepcję przeniesienia cech charakterystycznych dla MINI – w tym przypadku w centrum uwagi znalazło się inteligentne wykorzystanie przestrzeni – w przyszłość mobilności i zinterpretowania ich w typowy dla MINI sposób. Nowa wizja przenosi przestrzeń osobistą do samochodu i stwarza użytkownikowi różne możliwości, od miejskiej oazy po doświadczenie wolności w trybie „Wanderlust”. MINI Vision Urbanaut, to nasza wizualizacja tego, jak inteligentne wykorzystanie przestrzeni w MINI może być odpowiedzią na potrzeby miast przyszłości oraz stylu życia — mówi Bernd Körber, szef marki MINI.

Oliver Heilmer dodaje: — W MINI Design wierzymy, że koncepcję MINI Vision Urbanaut najlepiej można zrozumieć, doświadczając jej. Wrażenie przestrzeni oraz innowacyjne materiały aż proszą się o odkrycie. Dlatego też od samego początku było dla nas bardzo ważne, aby stworzyć MINI Vision Urbanaut jako fizyczny model. I właśnie teraz to zrobiliśmy. Model, który ożywia wszystkie cechy MINI Vision Urbanaut, został w całości zaplanowany i zbudowany w naszym MINI Design Studio w Monachium.

Idea mobilności wykraczająca poza jazdę – MINI Moments.

MINI postrzega siebie w przyszłości przede wszystkim jako inicjatora i towarzysza niezapomnianych przeżyć – tak zwanych MINI Moments. Zainspirowane pytaniem „Czego odczekuję od mojego samochodu?”, stanowią one platformę koncepcyjną dla MINI Vision Urbanaut, a nawet wykraczają poza sytuacje za kierownicą. Dokładniejsze znaczenie tego określają trzy tryby MINI Moments – „Chill”, „Wanderlust” i „Vibe”. W zależności od wybranego trubu, zmienia się wygląd zewnętrzny i wnętrze pojazdu, aby zawsze zapewnić optymalną scenerię i przyjemne otoczenie. Ponadto zapach, dźwięk i oświetlenie ambientowe podkreślą każdy nastrój MINI Moment. Przemianę pojazdu w poszczególnych trybach MINI Moments można teraz w pełni przeżyć w rzeczywistości dzięki fizycznemu modelowi MINI Vision Urbanaut. Moment „Chill” pozwala na złapanie oddechu i przebywanie „tu i teraz”. Pojazd staje się miejscem ucieczki, służy do relaksu, ale także do pracy w pełnym skupieniu. Podczas gdy tylna kanapa (Cosy Corner) umożliwia przyjęcie pozycji siedzących i leżących, podświetlana pętla nad nią tworzy przyciemniany zielony ekran inspirowany baldachimem. W obszarze centralnym okrągły instrument składa się i staje się lampką biurkową, dzięki czemu nie ma już żadnego wyświetlacza ani przełącznika, który przypominałby o samochodzie.

„Wanderlust” to jedyny tryb MINI Moment, w którym MINI Vision Urbanaut daje się prowadzić lub porusza się w trybie automatycznym. Wnętrze jest doskonałym miejscem do jazdy lub bycia przewożonym i pozwala pasażerom na nowo odkryć romantykę podróżowania. Jeśli kierowca chce samodzielnie prowadzić, dotknięcie logo MINI wysuwa kierownicę i pedały. Interfejs użytkownika na centralnym zestawie wskaźników zmienia wygląd i oprócz animacji trasy wyświetla dodatkowe informacje o podróży, takie jak atrakcje turystyczne lub czas przyjazdu, które są widoczne dla wszystkich podróżujących.

Moment „Vibe” koncentruje się na spędzaniu czasu z innymi ludźmi, we wszystkich jego aspektach. Otwarte drzwi boczne i podniesiona przednia szyba to zapraszający gest, który zaciera granice między wnętrzem a otoczeniem. Centralny zestaw wskaźników staje się centrum obsługi mediów, a oparta na equalizerze animacja odtwarzanej muzyki na powierzchniach z przodu, z tyłu, na obręczach kół i pętli tworzy przyjemną klubową atmosferę. Na życzenie pojazd może stać się nawet „boomboksem”. Dodatkowo dzięki czwartemu, dowolnie konfigurowalnemu trybowi „my moment” samochód oferuje duże możliwości dostosowania do własnych życzeń i potrzeb.

Zrównoważony rozwój w wielu wymiarach.

Oprócz wszechstronnego zastosowania, MINI Vision Urbanaut stawia również na zrównoważony rozwój. Pojazd sprawia, że jest on obecny i odczuwalny w wielu aspektach. Punktem wyjściowym koncepcji jest typowe dla MINI podejście „Clever Use of Space”, czyli maksymalne wykorzystanie możliwie najmniejszej przestrzeni pojazdu i drogi. Dzięki swojej wysokości MINI Vision Urbanaut oferuje przestronne wnętrze z zupełnie nową swobodą ruchów przy długości całkowitej wynoszącej zaledwie 4,46 m. Napęd elektryczny zapewnia mobilność bez lokalnej emisji spalin.

Ponadto MINI Vision Urbanaut stawia na odpowiedzialne wykorzystanie zasobów naturalnych. Dlatego już na początku fazy koncepcyjnej skupiono się na konsekwentnej redukcji komponentów i unikaniu zbędnego zużycia materiałów. Udało się to osiągnąć m.in. dzięki sprytnej podwójnej funkcji deski rozdzielczej, która staje się kanapą dzienną, oraz dzięki pierwszemu okrągłemu wyświetlaczowi centralnemu OLED nad stołem, który w trybie „Chill” zmienia się w stylową lampę. Podobnie, dzięki możliwości wymiany na przykład tapicerki, na pierwszy plan wysuwa się możliwie najdłuższe użytkowanie auta. Wnętrze jest ponadto wolne od elementów chromowanych i skórzanych, tak samo jak w nowych generacjach MINI.

Innowacyjne materiały o wysokiej jakości i zrównoważonym charakterze.

Wnętrze MINI Vision Urbanaut wykonane jest w dużej części z recyklatów oraz prawie wyłącznie z materiałów odnawialnych i nadających się do recyklingu. Dominującymi materiałami wnętrza są tekstylia wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak wełna, poliester czy tencel. Łączą one przytulny charakter i wysoką jakość z miękkością i komfortem. Projektanci przykładali również większą wagę do rozwiązań, w których wykorzystywany jest tylko jeden materiał – tzw. monomateriały. Mogą być one później łatwo poddane recyklingowi i stać się nowymi produktami. Korek, materiał odnawialny i nadający się do recyklingu, zastosowany na kierownicy i na części podłogi, dzięki swojemu naturalnemu charakterowi stanowi szczególny akcent i w naturalny sposób zapewnia przyjemny klimat wnętrza. Koncepcja materiałowa w MINI Vision Urbanaut pokazuje niezwykle wysoki poziom jakości wizualnej i dotykowej, oferowany przez zaprojektowane w zrównoważony sposób wnętrze.

To wrażenia dla wszystkich zmysłów.

Aby zapewnić doskonałe wrażenia, MINI Vision Urbanaut uwzględnia wszystkie zmysły. Istotnym elementem wystroju wnętrza jest również przemyślana aranżacja zapachowa i dźwiękowa. Annabell Coffinet, kreatorka zapachów BMW Group, wyjaśnia: — Całościowe podejście polegające na odwołaniu się do wszystkich zmysłów tworzy naprawdę wyjątkowe, niezapomniane doświadczenie. Indywidualna nuta zapachowa jest dokładnie zapamiętywana w mózgu i może później przywoływać pozytywną atmosferę i doświadczenia, tworząc w ten sposób kolejny, bardzo osobisty, związek ze szczególnie wartymi zapamiętania chwilami. Jednocześnie chcieliśmy po raz pierwszy powiązać tożsamość marki MINI z sygnaturą zapachową. Jak podmuch wiatru, nieuchwytny, orzeźwiający i nieoczekiwany, przekaz marki jest w ten sposób reprezentowany emocjonalnie, i uniwersalnie na całym świecie. Będzie subtelny i może być przeżywany jako scenariusz powitalny. — Aby harmonijnie udoskonalić doznania zmysłowe, Renzo Vitale, dyrektor kreatywny ds. dźwięku, przełożył różne tekstury zapachu na dźwięki w scenariuszu powitalnym. Obok dźwięku powitalnego skomponował również muzykę do trybów „Chill”, „Vibe” i „Wanderlust”. W trybie „Chill” samochód otacza użytkownika dyskretnymi dźwiękami lasu z szeleszczącymi liśćmi i płynącą wodą, które wypełniają wnętrze w harmonii z przyciemnianym oświetleniem. Dźwięki dopełniają doznań relaksu. Trybom „Wanderlust” i „Vibe” towarzyszą dźwięki z indywidualnie skomponowaną muzyką, która może być odtwarzana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdu.

Analogue Love, Digital Connection

Kolejnym aspektem MINI Moments było wzmocnienie lub wzbogacenie doznań analogowych poprzez integrację cyfrową. Podejście „Analogue Love, Digital Connection” jest widoczne w całym samochodzie. Na przykład pod niektórymi powierzchniami analogowymi wbudowana jest dodatkowa warstwa cyfrowa. Czy to stolik we wnętrzu, który wyzwala tryby MINI Moments poprzez włożenie tokena MINI, lampa z wyświetlaczem OLED, czy matryce diodowe we wnętrzu pod tekstyliami lub z przodu i z tyłu pojazdu – we wszystkich tych elementach świat analogowy i cyfrowy łączą się, tworząc nowe, wciągające doświadczenie. Wszystko to można teraz przeżyć w prawdziwym samochodzie, co stanowi osiągnięcie BMW Group w dziedzinie budowy modeli.

Skoncentrowane kompetencje BMW Group w dziedzinie produkcji modeli.

Innowacyjna koncepcja przestrzeni MINI Vision Urbanaut została zaprojektowana całkowicie od wewnątrz. Jeszcze przed opracowaniem wyglądu zewnętrznego projektanci stworzyli koncepcję przestronnego wnętrza, wykorzystując rzuty poziome, meble i drewniany model ramy jako punkt odniesienia dla wymiarów. W trakcie projektowania, z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości, powstał cyfrowy model, który był systematycznie optymalizowany. Fizyczny model MINI Vision Urbanaut powstał następnie w całości w MINI Design Studio w Monachium. To właśnie tutaj BMW Group łączy całą swoją wiedzę, aby urzeczywistnić wirtualne wizje. Razem z projektantami pracują tu m.in. tapicerzy, modelarze, mechatronicy, programiści i lakiernicy, aby wizja nabrała namacalnej formy o jakości niemal prototypu. MINI Vision Urbanaut nie jest nieruchomym modelem – można nim jeździć i kierować. Każdy element jest specjalnie zaprojektowany, wykonany precyzyjnie przy użyciu najnowocześniejszych narzędzi i ręcznie zmontowany. Wysoki poziom artyzmu MINI Vision Urbanaut przejawia się również w tym, że wystrój wnętrza przypomina nowoczesną przestrzeń mieszkalną, a konstrukcja modelu obejmuje klasyczną strukturę pojazdu, projekt mebli, programowanie i inteligentną integrację nowoczesnych technologii.

 

Reklama