Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Volvo EX90

Aktualności

Volvo EX90: rok po prezentacji wreszcie pojawiło się w salonach

Haromonogram rynkowego debiutu w przypadku elektrycznego Volvo EX90 jest co najmniej… dziwny. Pierwsze pokazy miały miejsce w lipcu ubiegłego roku. Od tego momentu znane były cenniki i auto można było zamawiać. Pierwsze egzemplarze zeroemisyjnego EX90 dotarły do salonów dopiero w maju bieżącego roku. Czy warto było czekać aż tak długo?

Volvo EX90 Excellence

Volvo EX90 to duży SUV, naszpikowany nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Jak zwykle, Szwedzi dużo uwagi poświęcili kwestiom bezpieczeństwa, wyposażając nowego elektryka w pokaźny zestaw czujników, kamer, radarów i lidarów, które w połączeniu z wysokowydajnymi komputerami tworzą w czasie rzeczywistym 360-stopniowy obraz rzeczywistości wokół samochodu.

Szwedzi jako naród bardzo praktyczny, oferuje model EX90 w odmianach, 5, 6 lub7-io osobowych. Na pokładzie znajdziemy również Android Automotive, czyli system pokładowej rozrywki oparty o oprogramowanie znane z telefonów komórkowych. Nowoczesne auta wymagają również stałego podłączenia do internetu, zatem nowoczesny modem mobilnej telefonii w standardzie 5G wydaje się czymś zupełnie oczywistym.

Volvo EX90 Excellence

Zeroemisyjne EX90 w podstawowej konfiguracji Core, kosztuje 399 900 złotych. Za tą cenę dostaniemy egzemplarz z napędem tylnych kół oraz silnikiem o mocy 279 koni mechanicznych. W tej odmianie oferowany jest akumulator o pojemności 101 kWh netto (104 kWh brutto), który zapewnia według pomiarów wykonanych w standardzie WLTP zasięg około 580 kilometrów w cyklu mieszanym oraz 680 kilometrów podczas jazdy typowo miejskiej.

Droższe konfiguracje obejmują dwusilnikowe napędy na obie osie oraz większy akumulator trakcyjny. W przypadku wersji 4WD łączna moc silników 408, a nawet 517 koni mechanicznych. Powiększony do 107 kWh akumulator (111 kWh brutto), pozwala przejechać od 585 do 685 kilometrów, w trybie mieszanym oraz miejskim.

Volvo EX90 Excellence

Najdroższa dostępna w cenniku specyfikacja, EX90 Ultra Twin Motor Performance, została wyceniona na kwotę odpowiadającą gabarytom nowego Volvo – 509 900 złotych.

Wspólnym parametrem dla wszystkich konfiguracji jest moc ładowania, która dla elektrycznego Volvo wynosi 250 kW. Na szybkich ładowarkach oznacza to niespełna 30-minutowy postój, aby uzupełnić energię w zakresie od 10 do 80 procent pojemności akumulatora.

Mimo sporych gabarytów oraz wysokich mas własnej oraz dopuszczalnej, elektryczne EX90 jest dość sprawnym samochodem. Sprint do setki w najszybszej wersji trwa ledwie 4,9 sekundy, a prędkość maksymalna – zgodnie z filozofią marki – została ograniczona do 180 km/h dla każdej odmiany.

Reklama