Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Renault Scenic E-Tech

Aktualności

Car of the Year 2024 – Renault Scenic, tym razem w wersji elektrycznej, ponownie nagrodzony

Jury konkursu Car of The Year 2024 ogłosiło wyniki tegorocznej edycji. Autem roku, po raz drugi w historii plebiscytu, zostało Renault Scenic, tylko tym razem w odmianie elektrycznej. Finałową siódemkę zdominowały auta zeroemisyjne, jednak na drugim i trzecim miejscach znalazły się modele, dostępne również w odmianach konwencjonalnych.

Ogłoszenie wyników tegorocznej edycji (już 61.) konkursu Car of The Year miało miejsce w Genewie, gdzie rozpoczęły się targi motoryzacyjne. Europejski plebiscyt to jedno z najważniejszych, lub nawet najważniejsze również w skali globalnej, wydarzenie w branży motoryzacyjnej.

Przypomnijmy, że to najlepsze auto, wybierane jest głosami dziennikarzy, którzy tworzą międzynarodowe jury. W jego skład wchodzi 58 przedstawicieli pochodzących z 22 europejskich krajów, w tym dwóch z Polski: Maciej Ziemek oraz Roman Popkiewicz.

Po serii wnikliwych testów, jury wyłoniło finałową siódemkę modeli, które musiały spełnić wiele warunków, w tym być dostępne w ogólnoeuropejskiej sprzedaży.

Najwięcej punktów, w tegorocznej edycji konkursu zdobyło Renault Scenic. Francuskie auto wygrało również w 1997 roku, a nagroda sprzed 27 lat to docenienie między innymi ciekawej koncepcji minivana. Jak się później okazało, taki rodzaj nadwozia spodobał się również kierowcom, którzy w ciągu tego czasu zamówili kilka milionów egzemplarzy. Ostateczna kres produkcji spalinowego Scenica nastąpił w 2022 roku.

Obecnie oferowany Scenic E-Tech to wersja w pełni elektryczna. Dostępny jest on z dwoma wielkościami akumulatora trakcyjnego (60 kWh lub 87 kWh), w dwóch wariantach mocy (170 KM oraz 220 KM). Pojazdy z mniejszymi bateriami umożliwiają przejechanie około 430 km, egzemplarze wyposażone w duży akumulator zapewniają zapas energii wystarczający na 625 km (deklaracje producenta).

Cena podstawowej konfiguracji renault Scenic E-Tech to 202 900 złotych (specyfikacja Techno). Odmiany z większym ekumulatorem w tej samej konfiguracji kosztują od 219 900 złotych, zaś bogato wyposażona wersja Iconic (87 kWh) wymaga przelewu na kwotę 233 90 złotych.

Wyniki Car of The Year 2024

  1. Renault Scenic (EV) 329 pkt.
  2. BMW serii 5 (EV/ICE) 308 pkt.
  3. Peugeot 3008 (EV/ICE) 197 pkt.
  4. KIA EV9 (EV) 190 pkt.
  5. Volvo EX30 (EV) 168 pkt.
  6. BYD Seal (EV) 131 pkt.
  7. Toyota C-HR (ICE/Plug-in) 127 pkt.

Objaśnienia:

EV – samochód elektryczny

ICE – samochód spalinowy

Plug-in – hybryda

Reklama