Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Rolls Royce Spectre

Aktualności

Rolls Royce Spectre: pierwszy egzemplarz zarejestrowany w Polsce

Przedpremierowy pokaz w Warszawie miał miejsce pod koniec czerwca, a już w październiku pierwszy egzemplarz zjawiskowego Rolls Royce’a Spectre został zarejestrowany w Polsce. Jest to pierwszy historii brytyjskiej firmy model w pełni elektryczny, zapowiadający nową erę. Cena podstawowej wersji oscyluje gdzieś w okolicach 2 milionów złotych.

Zaznaczamy od razu, że wspomniana cena to kwota, od której zaczyna się rozmowę w salonie dostojnej marki, jednak finalnie, pod doposażeniu, przelew musi być znacznie wyższy. Górnej granicy nie ma, a wszystko zależy od fantazji i zamożności kupującego.

Rolls Royce Spectre

Spectre to pierwszy w pełni elektryczny model w historii firmy. Stylistyką nawiązuje do innych Rolls Royce’ów, ale technologicznie jest to prawdziwy przełom. Ciekawe wydaje się zwłaszcza to niesamowite połączenie niezwykłej elegancji i sportowej dynamiki. No i w końcu, koła mają rozmiar proporcjonalny do wielkości nadwozia.

W konstrukcji nadwozia na szeroką skalę użyto lekkiego aluminium, co pozwoliło zachować w miarę rozsądną wagę brytyjskiego elektryka. Masa własna Spectre to około 2970 kilogramów, zaś dopuszczalna masa całkowita (DMC) może przekroczyć 3,5 tony. Tu należy jednak uwzględnić masę akumulatora (700 kg) oraz fakt, że unijne przepisy zwiększyły DMC dla bateryjnych elektryków do 4250 kg, a więc takimi autami można jeździć mając prawo jazdy kategorii B.

Czteroosobowy Rolls Royce to auto wielkie. Długość zeroemisyjnego Brytyjczyka to prawie 5,5 metra, szerokość ponad 2 metry, a wysokość 155 cm. Co ciekawe, Spectre jest dłuższe nawet niż Mercedes klasy S w swojej najdłuższej wersji, a ma tylko dwoje drzwi i to otwieranych „pod wiatr”. Mimo masywnej sylwetki, nowy Rolls Royce to auto dopracowane aerodynamicznie. Współczynnik oporu powietrze (Cd) wynosi ledwie 0,25.

Rolls Royce Spectre

Pod nadwoziem znajdziemy to, co aktualnie najlepsze ma do zaoferowania koncern BMW. Dwa silniki elektryczne napędzają obie osie, obie osie są również skrętne. Łączna moc układu dochodzi do 585 koni mechanicznych, moment obrotowy wynosi 900 Nm.

Sprint do setki zajmuje 4,5 sekundy. Prędkość maksymalną ograniczono do 250 km/h, a teoretyczny zasięg zeroemisyjnego Rollsa to około 520 kilometrów. Pojemność netto akumulatora producent określa na poziomie 105 kWh, brutto 120 kWh. A co potem?

Moc ładowania nie jest powalająca, bo wynosi zaledwie 200 kW, a więc właściciel Spectre będzie musiał spędzić pod ładowarką około 35 minut, aby uzupełnić energię w zakresie od 20 do 80 procent pojemności baterii. W tym miejscu aż prosiłoby się o architekturę 800-voltową.

Ten symbol marki jest dobrze znany miłośnikom motoryzacji 🙂

Gdyby ktokolwiek miał wątpliwości, czy elektryczny Rolls Royce zostanie dobrze przyjęty przez klientów brytyjskiej marki, niechaj będzie spokojny. Cała produkcja zaplanowana do końca przyszłego roku została już sprzedana, a zamówienie złożone dzisiaj, zostanie zrealizowane najwcześniej w 2025 roku.

Reklama