Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Samochody elektryczne Nissana

Aktualności

Ponad milion elektryków Nissana sprzedanych na całym świecie

Nissan ogłosił, że światowa sprzedaż samochodów elektrycznych marki przekroczyła poziom 1 miliona sztuk, z czego niemal jedna trzecia trafiła do klientów z Europy. Najpopularniejszym elektrykiem japońskiej marki jest Leaf, którego sprzedaż rozpoczęła się w 2010 roku

Od chwili premiery w grudniu 2010 roku na całym świecie sprzedano ponad 650 tysięcy sztuk Nissana Leaf. Jest on dostępny na około 50 rynkach, z których najważniejszymi są: Japonia, Stany Zjednoczone i Europa. Leaf jest wysoko oceniany przez klientów na całym świecie i zdobył wiele prestiżowych nagród w wielu krajach.

Nissan Leaf pierwszej generacji został wyróżniony tytułami Europejskiego Samochodu Roku i Światowego Samochodu Roku, a w 2013 roku rozpoczęto jego produkcję w Europie, w zakładach Nissana w Sunderland. W 2018 roku na rynek został wprowadzony model drugiej generacji. Łącznie na Starym Kontynencie sprzedano dotychczas ponad 263 tys. sztuk Nissana Leaf.

W 2022 roku Nissan wprowadził do sprzedaży flagowego elektrycznego crossovera – Ariya, którego znaki szczególne to design będący zapowiedzią nowego kodu stylistycznego marki oraz najbardziej zaawansowane rozwiązania Nissana, w tym technologia sterowania napędem na cztery koła e-4ORCE oraz zaawansowany system wsparcia kierowcy ProPILOT 2.0. Wysmakowana stylistyka modelu Ariya zdobyła Grand Prix w konkursie Auto Color w Japonii w 2021 roku oraz niemiecką statuetkę Red Dot Design, a także zajął trzecią lokatę w tegorocznej edycji europejskiego konkursu na samochód roku (COTY), w którym triumfował jeep Avenger.

W segmencie pojazdów użytkowych Nissan wprowadził do sprzedaży w Europie już w 2014 roku swojego pierwszego elektrycznego vana – e-NV200 – który znalazł na Starym Kontynencie ponad 45 tys. nabywców. Na początku tego roku na rynku pojawił się jego następca – w pełni elektryczny Nissan Townstar.

W Polsce od 2013 roku marka Nissan sprzedała łącznie blisko 3,5 tys. samochodów elektrycznych, w tym 2762 sztuk Nissana LEAF, 494 egzemplarzy Nissana e-NV200, 142 sztuk Nissana ARIYA oraz 40 sztuk elektrycznego Nissana Townstar.

– Nissan elektryzuje branżę od 2010 roku, w Europie od 2103 roku, a nasi polscy klienci, którzy dotychczas kupili samochody elektryczne, są wśród najbardziej zadowolonych użytkowników samochodów naszej marki – twierdzi Maciej Klenkiewicz, dyrektor zarządzający Nissan Sales CEE. – Już od ponad 10 lat Europa odgrywa kluczową rolę w planach elektryfikacji gamy Nissana, a w przyszłości chcemy zapewnić użytkownikom naszych samochodów jeszcze więcej emocji z elektrycznej jazdy.

Zgodnie z założeniami długofalowej wizji Nissan Ambition 2030 firma planuje wprowadzić na globalne rynki 19 elektrycznych modeli do roku obrotowego 2030. Nissan ma także w planach premiery samochodów elektrycznych zasilanych akumulatorami ze stałym elektrolitem (ASSB), które obecnie opracowuje. Prace rozwojowe nad nimi mają zakończyć się do roku obrotowego 2028. Koncern chce także rozszerzyć gamę samochodów elektrycznych, aby móc zaspokajać zróżnicowane potrzeby klientów na całym świecie.

Ponadto japońska marka ogłosiła już dwa nowe modele elektryczne przeznaczone na europejski rynek: elektrycznego crossovera nowej generacji, którego zapowiedzią jest studyjny model CHILL-OUT, oraz miejski samochód elektryczny, który będzie najmniejszym modelem w zelektryfikowanej gamie marki.

Największym rynkiem samochodów elektrycznych dla Nissana jest Europa. Sprzedaż w Chinach, Ameryce Północnej oraz Japonii jest na podobnym poziomie, pozostałe rynki stanowią bardzo mały procent globalnej sprzedaży.

 

Region Liczba sztuk
Japonia 230 000
Ameryka Północna 210 000
Europa 320 000
Chiny 230 000
Pozostałe regiony 10 000
Razem 1 000 000

Reklama