Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

W fabryce Alfa Romeo i Maserati będę produkowane elektryki na platformie BEV STLA Large

Zakład Cassino we Włoszech należący do Stellantis, w którym obecnie produkowane są samochody marek premium i luksusowych, Alfa Romeo i Maserati, rozszerzy swoją działalność na produkcję samochodów opartych na elastycznej platformie BEV STLA Large. Szczegółowe informacje dotyczące modeli zostaną podane w późniejszym terminie.

Powyższą informację przekazał dzisiaj dyrektor generalny Stellantis, Carlos Tavares, podczas swojej wizyty w zaawansowanej technicznie fabryce, w której powstają modele Alfa Romeo Giulia i Stelvio oraz Maserati Grecale.

 

„Zakład w Cassino ma długą i bogatą tradycję opartą na innowacji i technologii” – powiedział dyrektor generalny Stellantis, Carlos Tavares. „Samochody oparte na platformie STLA, które właśnie projektujemy, zrewolucjonizują wrażenia z jazdy dzięki najnowocześniejszym funkcjom i możliwościom, dlatego ufamy wysoce wykwalifikowanym pracownikom i kadrze zarządzającej zakładu Stellantis, że uda im się zrealizować nasze śmiałe cele w zakresie kosztów i jakości. Wsparcie naszych pracowników w Cassino oraz dalekowzroczność lokalnych i krajowych instytucji rządowych są dla nas dodatkową motywacją, aby zachwycić klientów czystą, bezpieczną i przystępną cenowo mobilnością.

Po fabryce Windsor Assembly Plant w Kanadzie, Cassino jest drugim oficjalnie zapowiedzianym zakładem Stellantis, który będzie produkował samochody oparte na platformie STLA Large.

Otwarta w 1972 roku fabryka w Cassino, zlokalizowana w Piedimonte San Germano w południowo-środkowych Włoszech, jest wysoce zautomatyzowanym zakładem wykorzystującym ponad 1.200 robotów, które wykonują operacje tłoczenia, spawania, lakierowania i produkcji części plastikowych. Zakład kładzie duży nacisk na oszczędność energii i ochronę zasobów. Od 2017 roku zmniejszył zużycie wody o połowę, a panele fotowoltaiczne umieszczone na wewnętrznych parkingach umożliwiają produkcję energii słonecznej.

STLA Large to jedna z czterech wysoce elastycznych platform samochodów elektrycznych, które stanowią podstawę planu elektryfikacji Stellantis. Platforma STLA Large, będąca bazą dla niektórych przyszłych modeli samochodów marek Stellantis, została zaprojektowana tak, aby zapewnić zasięg elektryczny do 800 km/500 mil dzięki zaprojektowanym przez Stellantis modułom napędu elektrycznego (EDM) i modułowym pakietom akumulatorów. Projektanci i inżynierowie są w stanie dostosować długość i szerokość platformy oraz konfigurację układu napędowego do konkretnych wymagań projektu.

Do 2025 roku Stellantis planuje zainwestować ponad 30 miliardów euro w elektryfikację i oprogramowanie niezbędne do produkcji samochodów elektrycznych (BEV), które spełnią wymagania klientów, w tym wiodącą w klasie możliwość szybkiego ładowania.

Inwestycja ta jest kluczowym elementem planu strategicznego Dare Forward 2030, który przewiduje drastyczne zmniejszenie emisji CO2 o połowę do 2030 r. w porównaniu do 2021 r. oraz osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla do 2038 r. przy jednocyfrowej procentowej kompensacji pozostałych emisji.

Innym głównym celem Dare Forward 2030 jest to, aby do końca bieżącego dziesięciolecia 100% sprzedaży samochodów osobowych w Europie i 50% sprzedaży samochodów osobowych i lekkich samochodów ciężarowych w Stanach Zjednoczonych stanowiły samochody w pełni elektryczne (BEV). Ponadto Stellantis ma ambicję podwojenia przychodów netto do 2030 roku (w porównaniu z rokiem 2021) oraz utrzymania dwucyfrowej marży skorygowanego zysku operacyjnego przez całą dekadę, i wreszcie celem Stellantis jest zostanie do 2030 roku liderem pod względem zadowolenia klientów z produktów i usług na każdym z rynków.

Reklama