Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

Zduńska Wola inwestuje w kolejne elektryczne autobusy

MPK w Zduńskiej Woli zamówiło od firmy Solaris dwa autobusy elektryczne o długości 9 metrów oraz ładowarkę zajezdniową o mocy do 120 kW. Urbino 9 LE electric zostaną dostarczone do tego miasta w październiku bieżącego roku.

To nie pierwsze zamówienie na bateryjne autobusy przez Zduńską Wolę. Solaris jest już w trakcie realizacji poprzedniego zamówienia przewoźnika z 2022 roku – na cztery autobusy Urbino 12 electric.

 


Zduńska Wola wprowadza realne zmiany w transporcie publicznym. Nieemitujące spalin, ciche i nowoczesne autobusy elektryczne już w tym roku na stałe dołączą do miejskiej floty, podnosząc jakość podróżowania pasażerów komunikacji publicznej. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji zamówiło pierwsze 4 autobusy elektryczne marki Solaris na początku 2022 roku.

Pod koniec grudnia przewoźnik rozstrzygnął kolejny przetarg, zakupując od producenta tym razem 2 elektryczne midibusy – modele Urbino 9 LE electric. Umowa pomiędzy zamawiającym a Solarisem została podpisana 17.01.2023 r. Przewoźnik zamierza skierować elektryczne pojazdy na najbardziej oblegane linie, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia zanieczyszczeń w mieście.

Jednostką napędową autobusów będzie centralny silnik trakcyjny, zasilany z magazynu energii Solaris High Energy o pojemności 280 kWh. Autobusy będą ładowane za pomocą ładowarek plug-in w nocy, a także w przerwach między kursami.

Fotografia reklamowa Lukasz Bera

Urbino 9 LE electric mimo swoich kompaktowych rozmiarów pomieści do 60 pasażerów, w tym 25 na miejscach siedzących. Komfortowa, klimatyzowana przestrzeń dla pasażerów zostanie wyposażona w ładowarki urządzeń mobilnych USB, umieszczone w poręczach. Podobnie jak i inne autobusy w Zduńskiej Woli, Urbino 9 LE electric zostaną wyposażone w nadajniki GPS i zostaną zintegrowane z systemem informacyjnym MPK, który łączy w sobie monitory na przystankach i aplikację dla pasażerów. Rozbudowany system kamer monitoringu oraz tzw. alkolock (system badający trzeźwość kierowców) zapewnią kierowcy i pasażerom najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Autobusy marki Solaris pierwszy raz wyjechały na ulice Zduńskiej Woli ponad dwie dekady temu. Dwa najnowsze zamówienia na 6 autobusów elektrycznych otwierają nowy rozdział w historii komunikacji miasta, kierując ją w stronę rozwiązań bezemisyjnych. Pojazdy Urbino electric są już obecne na ulicach 52 polskich miast, w łącznej liczbie około 600 sztuk.

Reklama