Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

Nissan wkracza w nową erę elektryfikacji – zobacz ich barwy w Formule E

Nissan zainaugurował właśnie rozpoczęcie dziewiątego sezonu mistrzostw świata ABB FIA Formuły E. Zespół japońskiej marki przedstawił najnowsze barwy wyścigowe bolidu Nissan e-4ORCE 04.

Marka Nissan pisze historię sportów samochodowych od 85 lat i ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie w projektowaniu samochodów elektrycznych. Start w wyścigach Formuły E potwierdza zaangażowanie koncernu w zelektryfikowaną przyszłość i wpisuje się w jego cele zrównoważonego rozwoju.

Static car photography

Na nadwoziu bolidu, który wystartuje w dziewiątym sezonie wyścigów, zespół postanowił umieścić przykuwający wzrok motyw kwiatu wiśni, który jest narodowym symbolem Japonii. Nie tylko po to, aby podkreślić swoje japońskie korzenie, ale także dlatego, że jest on utożsamiany z nowym początkiem.

Dziewiąty sezon rozpoczyna nową erę rywalizacji zespołu Nissana w mistrzostwach. Będziemy po raz piąty startować w Formule E, ale po raz pierwszy w obecnym składzie. Od dawna uczestniczymy w wyścigach i lubimy porywać się na rzeczy, których inni nie ośmielają się robić. Malowanie naszych bolidów nawiązuje do japońskich korzeni zespołu i jestem pewien, że zdobiący nadwozie wzór będzie przyciągał na torze wzrok widzów” – podkreślił Ashwani Gupta, dyrektor operacyjny koncernu Nissan.

Nadchodzące mistrzostwa to także rozpoczęcie długo oczekiwanej ery bolidów trzeciej generacji. Charakteryzują się one o 40% większą mocą w porównaniu z ubiegłoroczną homologacją i osiągają prędkość maksymalną ponad 320 km/h, dostarczając niespotykanych dotąd emocji związanych z elektryfikacją.

Formuła E jest szczytowym osiągnięciem technologii samochodów elektrycznych. Jesteśmy pewni, że kolejna seria z udziałem pojazdów nowej generacji będzie zapowiedzią nowych, innowacyjnych rozwiązań i zapewni nam wielkie emocje na torze i poza nim” – powiedział Guillaume Cartier, prezes Nissan AMIEO (Afryka, Bliski Wschód, Indie, Europa i Oceania).

Nissan Gen3 Reveal, France on november 19th 2022 – Photo Germain Hazard / Royal Spark

Ponieważ ponad połowa wyścigów odbywa się w bardzo zróżnicowanym regionie AMIEO, możliwość wykorzystania wiedzy i doświadczeń zdobywanych na torach wyścigowych w modelach produkcyjnych i odwrotnie będzie w bezpośredni sposób wspierać rozwój zelektryfikowanych technologii i elektrycznych układów napędowych, aby zaoferować naszym klientom to, co najlepsze” – dodał.

Tommaso Volpe, dyrektor generalny Nissan Formula E i dyrektor zarządzający Nissan Formula E Team, skomentował: „Nadchodzący sezon jest krokiem milowym w historii serii, ponieważ zadebiutują w nim bolidy trzeciej generacji. Jest to bardzo ważne dla koncernu Nissan – nasz zespół jeździ pod nową nazwą dlatego, że czujemy się odpowiedzialni za całość naszych działań w Formule E. Wszyscy członkowie zespołu Nissana bardzo cieszą się na ten nowy początek, są zmotywowani, aby podjąć nowe wyzwania i nie mogą się doczekać rozpoczęcia nowego sezonu”.

Od chwili powstania, Formuła E jest pierwszą neutralną pod względem emisji CO2 dyscypliną sportu, która jest zgodna z przepisami o zrównoważonym rozwoju. Nissan Formula E Team otrzymał najwyższą trzygwiazdkową ocenę w Programie Akredytacji Środowiskowych, czyli w ramach zrównoważonej certyfikacji FIA.

Nowi kierowcy zespołu Nissan Formula E Team

W nowym sezonie Nissan będzie startował z nowym składem, w którym znajdą się zarówno doświadczeni, jak i młodzi kierowcy. W barwach zespołu będą się ścigać zwycięzca wyścigu Formuły E Norman Nato i Sacha Fenestraz, wicemistrz Super Formuły z 2022 roku. Pochodzący z Francji Nato zasiądzie za sterami bolidu z numerem 17, a Sacha Fenestraz o francusko-argentyńskich korzeniach pojedzie bolidem z numerem 23.

Bardzo podoba mi się nowe malowanie bolidu. Jest inne, dzięki czemu będziemy zdecydowanie wyróżniać się na torze” – powiedział Nato.

Motyw kwiatu wiśni jest strzałem w dziesiątkę. Nowy sezon jest dla mnie nowym początkiem, z czego ogromnie się cieszę. W tej chwili skupiamy się na przygotowaniach do sezonu, pracujemy nad bolidem i integracją zespołu, żeby wszyscy byli gotowi na pierwszy wyścig w Meksyku. Już niedługo rozpoczną się testy i mam nadzieję, że będziemy mogli lepiej poznać bolidy trzeciej generacji i dopracować ich ustawienia na torze w Walencji, żeby być w najwyższej formie na rozpoczęcie dziewiątego sezonu” – dodał.

Static car photography

Bolid wygląda imponująco. Bardzo podoba mi się motyw kwiatów wiśni. Ten wzór pojawia się po raz pierwszy w Formule E. To wspaniałe, że możemy podkreślić japoński rodowód teamu. Nie mogę doczekać się chwili, w której wyjadę na tor. Bardzo się cieszę, że już niedługo rozpoczną się jazdy testowe w Walencji. Udział w wyścigach Formuły E jest ważnym krokiem w mojej karierze. Profesjonalizm i zaangażowanie członków zespołu motywuje mnie do osiągania jak najlepszych wyników. W tym sezonie prace na symulatorze idą zgodnie z planem. Wprowadzamy poprawki i udoskonalamy bolid, żeby rozpocząć sezon mocnym akcentem” – powiedział Sacha.

Kierowcy Nissan Formula E Team usiądą po raz pierwszy za kierownicą bolidu trzeciej generacji w nowych barwach przed rozpoczęciem sezonu, podczas oficjalnych testów na torze im. Ricardo Tormo w Walencji w dniach 13-16 grudnia. Sezon dziewiąty będzie najdłuższą serią wyścigów Formuły E, w której zaplanowano rekordową liczbę 17 rund. Część z nich odbędzie się po raz pierwszy w Indiach, RPA i Brazylii, a sezon zakończy popularny wśród fanów wyścig London E-Prix.

Reklama