Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

CUPRA dołącza do zespołu ABT w zawodach ABB FIA Formuła E

Hiszpańska marka motoryzacyjna CUPRA od przyszłego sezonu w 2023 roku będzie partnerem ABT Sportsline w zawodach ABB FIA Formuła E. Do zespołu ABT CUPRA Formuła E Team dołączą kierowcy Robin Frijns (Holandia) i Nico Müller (Szwajcaria), by wspólnie rywalizować w wyścigach samochodów elektrycznych.

Zmagania w ramach tej serii zawodów odbywają się w najbardziej kultowych miastach na świecie. Mając na uwadze dotychczasowe sukcesy w seriach wyścigów FIA ETCR i Extreme E, start w Formule E jest naturalnym krokiem marki w kierunku zaangażowania w bezemisyjny motorsport.

W ciągu ostatnich 4 lat hiszpańska marka odnotowywała sukcesy w zawodach FIA ETCR oraz Extreme E. Inżynierowie CUPRY przez ten czas dopracowywali w pełni elektryczny model turystyczny – CUPRA e-Racer. Obecnie producent z Martorell stawia kolejny krok w rozwoju elektrycznego motorsportu, ogłaszając swój start w zawodach Formuły E od przyszłego sezonu. Ma to również związek z deklaracją producenta dotyczącą elektryfikację gamy do 2030 roku.

ABB FIA Formuła E – nowe rozdanie

Zawody z cyklu Formuła E to pierwsze na świecie Mistrzostwa Świata FIA, w których udział biorą samochody elektryczne. To również jedyne zawody sportowe, które od początku istnienia posiadają certyfikat zerowej emisji netto. Organizatorami cyklu wyścigów jest grupa złożona z entuzjastów technologii i innowacji, których ambicją jest połączenie świata fizycznego i cyfrowego. Podobnie jak CUPRA, Formuła E obecna jest w metaverse dzięki udostępnionej oficjalnej grze wyścigowej typu blockchain. Obie marki docierają do osób ceniących zrównoważony rozwój, a zarazem pasjonujących się rywalizacją.

Wyścigi leżą u podstaw DNA marki CUPRA. To właściwy moment, aby zrobić kolejny krok naprzód i dołączyć do największych na świecie zawodów elektrycznych sportów motorowych. Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć nasz zespół rywalizujący w najbardziej kultowych miastach na świecie. Dołączenie do Formuły E podkreśla nasze ambicje do stania się globalną marką, której celem jest inspirowanie świata prosto z Barcelony – stwierdził Wayne Griffiths, dyrektor generalny CUPRA.

Drużyna ABT CUPRA Formuła E Team

Do zespołu dołączyli wybitni kierowcy wyścigowi – Robin Frijns (Holandia) i Nico Müller (Szwajcaria). Udział w Formule E zapewni hiszpańskiej marce mnóstwo korzyści. Zarówno ABT, jak i CUPRA wzmocnią swoje wzajemne relacje jako główni partnerzy w zespole. Technologię układu napędowego dostarczy firma Mahindra Racing.

Do tej pory CUPRA współpracowała z firmą ABT przy rozgrywkach Extreme E, a obie marki są pionierami w kategorii wyścigów elektrycznych. ABT odniósł wielki sukces w Formule E z własnym zespołem, zaś CUPRA rozpoczęła swoją przygodę z elektrycznymi sportami motorowymi od prac nad modelem CUPRA e-Racer. Trwająca od kilku lat współpraca obu marek skupia się na wspólnej wizji odkrywania świata sportów motorowych na nowo dzięki elektryfikacji.

Dotychczasowe sukcesy w świecie elektrycznego motorsportu

Do tej pory marka z powodzeniem startowała w innych rozgrywkach motorsportowych. W Pucharze Świata FIA ETCR, pierwszych na świecie mistrzostwach całkowicie elektrycznych samochodów turystycznych, zespół zdobył podwójne mistrzostwo kierowców i producentów rok po roku – w 2021 i 2022 roku. W ostatnim sezonie wyścigów kierowcy drużyny CUPRA EKS zajęli wszystkie miejsca na podium w końcowej klasyfikacji rywalizacji.

Reklama