Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

Rajd Belgii z wodorowym Yarisem na trasie

Wodorowa Toyota GR Yaris H2 pojawi się na trasie Rajdu Belgii, dziewiątej rundy mistrzostw świata, jako auto poprzedzające przejazdy zawodników walczących o punkty.

W klasyfikacji producentów liderem cyklu jest TOYOTA GAZOO Racing, a wśród kierowców przewodzi Kalle Rovanperä, który jeszcze w sierpniu może zostać mistrzem świata.

Toyota GR Yaris H2 podczas Rajdu Belgii będzie miał swój drogowy debiut. Koncepcyjny samochód wykorzystuje wodór do zasilania silnika spalinowego, takiego samego jak w produkcyjnej wersji GR Yarisa. Napęd był rozwijany przez Toyotę od 2021 roku i wykorzystywany w wyścigowej GR Corolli H2, którą Akio Toyota, prezydent Toyota Motor Corporation, oraz Jari-Matti Latvala, szef rajdowego zespołu Toyota Gazoo Racing, wzięli udział w 24-godzinnym wyścigu na torze Fuji.

Toyota GR Yaris H2 pojawi się na trasie jednego odcinka specjalnego każdego dnia Rajdu Belgii. Po drogach imprezy z bazą w mieście Ypres wodorowego GR Yarisa będzie prowadził czterokrotny mistrz świata i legendarny kierowca Toyoty Juha Kankkunen. Ponadto, strefa serwisowa zespołu będzie korzystać z bezemisyjnej energii dostarczanej przez Toyotę Mirai, pierwsze auto marki z wodorowymi ogniwami paliwowymi.

Z zainteresowaniem będziemy przyglądać się GR Yarisowi H2. Miałem okazję jeździć autem z tym napędem po torze, teraz czas na debiut na trasach rajdowych. Chciałbym to auto sam poprowadzić, ale mam zbyt wiele obowiązków. Jestem ciekaw, co Juha Kankkunen powie po przejechaniu tylu kilometrów za kierownicą auta napędzanego wodorem” – powiedział Latvala.

Reklama