Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

Pierwszy autobus wodorowy w komunikacji miejskiej w Polsce

7 lipca nastąpiło uroczyste przekazanie pierwszego autobusu wodorowego w komunikacji miejskiej w Polsce. Dzierżawcą Solaris Urbino 12 hydrogen są Miejskie Zakłady Komunikacji w Koninie.

Polska dołącza tym samym do grona państw, które już korzystają z tej supernowoczesnej, bezemisyjnej technologii, dostarczanej przez firmę Solaris.
Włochy, Niemcy, Holandia i Szwecja – to kraje, w których transport publiczny już jest realizowany przy współudziale solarisowych wodorowców. Dziś, 7 lipca, za sprawą MZK Konin do tego grona dołączył przewoźnik z Polski.

Praca przewozowa autobusu miejskiego Solaris Urbino 12 hydrogen w Koninie wynosić będzie około 300 kilometrów dziennie w dni powszednie i w soboty oraz około 200 kilometrów w niedziele i święta. Autobus wodorowy będzie można spotkać na liniach miejskich 50, 52, 54, 56 i 59. Tankowanie pojazdu odbywać się będzie na dedykowanej mobilnej stacji tankowania wodoru, zlokalizowanej na terenie ZE PAK S.A. w Koninie na ul. Przemysłowej.

Gospodarka wodorowa staje się obszarem, w który angażuje się coraz więcej sektorów: lotniczy, kolejowy, przemysłowy, energetyczny, mieszkaniowy. Nasza firma obrała ten przyszłościowy kierunek już kilka lat temu, a takie dni jak dziś są dla nas największą nagrodą i urzeczywistnieniem realizowanych projektów. Miasto Konin otwiera dziś nowy rozdział w komunikacji miejskiej w Polsce – supernowoczesnej komunikacji napędzanej wodorem” – powiedział Javier Calleja, Prezes Solaris Bus & Coach.

Autobusy wyposażone w ogniwa wodorowe to bez wątpienia przyszłość komunikacji miejskiej. Przyszłość, która dzisiaj w Koninie staje się teraźniejszością. Z odwagą, ale i pełną świadomością odpowiedzialności rozpoczynamy ‘tu i teraz’ to wodorowe przedsięwzięcie komunikacyjne, ponieważ na nasze doświadczenia czeka wielu operatorów i organizatorów publicznego transportu zbiorowego w Polsce” – podsumowała Magdalena Przybyła, Prezes MZK Konin.

Przewiduje się, że w Polsce w najbliższych latach będzie jeździć kilkaset autobusów wodorowych. Metropolia Śląska deklaruje zakup 20 takich pojazdów, podobnie jak Wałbrzych i Rybnik, Poznań – 25, a Kraków – nawet 150. Konin rozpoczął dziś tę wodorową rewolucję w Polsce, wytyczając nowe standardy planowania i zarządzania flotami autobusów miejskich.

Solaris od ponad 20 lat inwestuje w rozwój technologii bezemisyjnych. Jedną z nich jest wodorowe ogniwo paliwowe. Wykorzystujące ją autobusy marki Solaris to pojazdy elektryczne, z tą różnicą, że zamiast energii zgromadzonej w bateriach, korzystają z energii elektrycznej wytwarzanej na pokładzie pojazdu z wodoru.

Reklama