Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

Już wkrótce kolejne elektryczne autobusy w Krakowie

Kraków po raz kolejny stawia na Solarisa. W lipcu tego roku podpisano umowę na dostawę 20 Urbino electric do stolicy Małopolski.

Siedem przegubowych oraz trzynaście dwunastometrowych zamówionych autobusów elektrycznych trafi do krakowskiej floty już za rok. Całkowita wartość kontraktu wygranego na drodze przetargu wynosi około 70 mln złotych.


Już wkrótce na trasach w rejonie krakowskiej Alei Trzech Wieszczów pojawią się nowe niskopodłogowe autobusy zasilane energią elektryczną. Przedstawiciele MPK Kraków i Solaris Bus & Coach podpisali umowę na dostawę 20 pojazdów bateryjnych: 7 sztuk Urbino 18 electric i 13 sztuk Urbino 12 electric. Nowe elektrobusy zasilą dotychczasowy tabor 76 bezemisyjnych Solarisów, z których część zadebiutowała na ulicach miasta już w 2016 roku. Wartość podpisanego wynosi około 70 mln zł. Ponad połowa zakupu zostanie dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Magazynami energii w nowych autobusach będą baterie Solaris High Energy o łącznej pojemności prawie 300 kWh, dla wersji dwunastometrowej i ponad 400 kWh w przegubowych Urbino. Ponadto każdy z autobusów zostanie konstrukcyjnie przygotowany do ładowania energii zarówno przez klasyczne złącze plug-in, jak i za pomocą pantografu. Dla jeszcze większej sprawności i mniejszego zużycia energii instalację napędową w obu modelach wykonano w nowatorskiej technologii SiC, czyli z wykorzystaniem układów opartych o węglik krzemu.

Zamówione autobusy pomieszczą kolejno 81 pasażerów oraz 141 pasażerów. Wszystkie systemy i urządzenia funkcjonujące w pojazdach będą zasilane wyłącznie energią elektryczną. Dodatkowe wyposażenie obejmuje, między innymi pełen monitoring, rozbudowany system informacji pasażerskiej, klimatyzację, ładowarki USB oraz elektryczny system ogrzewania. Ponadto krakowskie Urbino electric zostaną wyposażone w AVAS – innowacyjny system akustycznego ostrzegania pieszych o tym niezwykle cichym pojeździe elektrycznym.

Solaris jest europejskim liderem w sprzedaży i produkcji autobusów przyjaznych dla środowiska, i największym producentem autobusów elektrycznych i wodorowych w Europie. Marka obecna jest w Krakowie już ćwierć wieku. Przez ten czas na ulicach tego malowniczego miasta pojawiło się prawie 550 pojazdów producenta. Co ważne, duża ich część to pojazdy z napędami zeroemisyjnymi. W czerwcu tego roku MPK Kraków rozpoczęło również testowanie na swoich trasach najbardziej innowacyjnego produktu Solarisa – Urbino 12 hydrogen, zasilanego wodorem.

Reklama