Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

Wizja autonomicznej taksówki bazującej na modelu IONIQ 5

Firma Hyundai Motor Company rozpoczęła globalną kampanię zatytułowaną „Innowacje zaczynają się od typowo ludzkich rzeczy” (‘Innovation Begins, from Very Human Things’), aby podzielić się swoją wizją autonomicznych zrobotyzowanych taksówek.

Motional, światowy lider w dziedzinie technologii bezzałogowych, będzie współpracował z serwisami przewozowymi, w celu wdrożenia pojazdów autonomicznych 4. poziomu w głównych miastach USA od 2023 roku.

Całkowicie elektryczne robotaxi oparte na modelu IONIQ 5 (nazywane też robotaxi IONIQ 5), które z dużym uznaniem zostało zaprezentowane po raz pierwszy na targach IAA Mobility w 2021 roku, to pojazd autonomiczny 4. poziomu (wg skali SAE), który może bezpiecznie poruszać się bez kierowcy. W celu urzeczywistnienia wizji robotaksówki, Hyundai nawiązał współpracę z Motional, aby wyposażyć wielokrotnie nagradzany model IONIQ 5 w szereg rozwiązań technicznych i oprogramowania, żeby zapewnić bezpieczną jazdę bez kierowcy.

Wizja Hyundai dotycząca technologii i obsługi klienta jest zgodna ze stwierdzeniem, że robotaxi IONIQ 5 jest „przykładem mobilności z ludzką naturą”.

Zgodnie z wizją marki Hyundai, czyli „Postępu dla ludzkości”, celem jest osiągnięcie pełnej autonomii robotaksówki przy jednoczesnym zachowaniu ludzkiego charakteru. Narrację tę przedstawiają dwa filmy z niedawno rozpoczętej kampanii.

Oba filmy podkreślają humanistyczne walory robotaksówek, pokazując, jak przyjmują one bezpieczne zachowania podczas jazdy i w jaki sposób dbają one o pasażerów. Pierwszy odcinek skupia się na działaniach robotaxi, które przypominają działania ostrożnego, rozważnego kierowcy, a drugi odcinek skupia się na tym, jak robotaxi opiekuje się pasażerami, od nastolatków po osoby niepełnosprawne i starsze.

W pierwszym odcinku inżynierka, pracująca w laboratorium autonomiczności robotaxi IONIQ 5, jest zainspirowana wspomnieniami z dzieciństwa, kiedy jej ojciec jeździł ostrożnie i z rozwagą. Następnie wykorzystuje jego umiejętności jazdy podczas pracy nad technologiami bezpieczeństwa dla pojazdu autonomicznego 4. poziomu, który zatrzymuje się przed rowerzystą i przed pojazdami uprzywilejowanymi oraz bezpiecznie skręca w lewo po ustąpieniu pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi.

Drugi odcinek zaczyna się od ukazania zainspirowanej robotami nastolatki, która po szkole wyrusza na przejażdżkę robotaxi IONIQ 5 z przyjaciółmi. Są zaskoczeni i zachwyceni, widząc, że samochód jedzie sam oraz gdy jeden z przyjaciół odpina pasy sprawiając, że samochód ostrzega go, by zapiął je z powrotem – tak jak zrobiłby to rodzic, gdyby był obecny. Film pokazuje, w jaki sposób autonomiczna robotaksówka stanowi rozwiązanie mobilności, w którym każdy, w tym nastolatki, osoby niepełnosprawne i starsze, mogą bezpiecznie jeździć w każdych okolicznościach.

Hyundai i Motional planują rozpocząć transport pasażerów publicznych robotaxi IONIQ 5 w 2023 roku, zaczynając od Las Vegas, a następnie rozszerzając się na główne miasta w USA i na całym świecie.

Rozpoczynając od tej globalnej kampanii, Hyundai ma nadzieję zapewnić społeczeństwu więcej możliwości poznania pojazdów autonomicznych 4. poziomu.

Reklama