Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

Vision AMG – spojrzenie na całkowicie elektryczną przyszłość Mercedes-AMG

Spektakularne proporcje zdefiniowane przez długi rozstaw osi i podkreślone krótkimi zwisami, muskularnymi błotnikami, dużymi kołami, charakterystycznym tylnym spojlerem oraz sygnaturą świetlną w kształcie gwiazdy – Vision AMG z każdej perspektywy emanuje emocjami.

Ten niezwykły samochód pokazowy Mercedes-AMG zapewnia spojrzenie na całkowicie elektryczną przyszłość AMG. Pod zapierającym dech w piersiach nadwoziem czterodrzwiowego coupé kryje się równie niezwykła, specjalna platforma AMG.EA, która jest obecnie opracowywana w Affalterbach z myślą o całkowicie elektrycznych modelach o wysokich osiągach.

AMG wymyśla siebie na nowo. Zupełnie jak w przypadku naszych ojców założycieli, tak i teraz, od dłuższego czasu, w Affalterbach daje się czuć atmosferę niesamowitego nowego początku. Kurs na zelektryfikowaną przyszłość został starannie przygotowany, a poprzeczkę ustawiliśmy naprawdę wysoko – dlatego, że nasi klienci oczekują od całkowicie elektrycznych samochodów czegoś wyjątkowego. SLS AMG Electric Drive, nasza własna technologia hybrydowa E PERFORMANCE i pierwsze warianty Mercedes-EQ zdążyły już wszechstronnie zademonstrować i udowodnić naszą wiedzę w tym zakresie. Prezentując nowe studium, możemy teraz po raz pierwszy przybliżyć, jak będzie wyglądał transfer DNA AMG do całkowicie elektrycznej przyszłości – a wszystko zacznie się w 2025 r. Niezwykły design tego studium, dzieło Gordena (Wagenera) i jego zespołu, wskazuje nasz kierunek od strony wizualnej. W AMG zawsze opowiadaliśmy się za dodatkowym zastrzykiem emocji, radością z jazdy, pomysłowymi rozwiązaniami z zakresu aerodynamiki i innymi innowacjami. Trzymamy się tego również przy budowie naszego pierwszego auta elektrycznego, które w całości powstaje w Affalterbach. Wszystko opracowujemy od podstaw, od specjalnej platformy AMG.EA po rewolucyjną technologię zespołu napędowego, dzięki czemu sportową elektromobilność wyniesiemy na zupełnie nowy poziom” – powiedział Philipp Schiemer, dyrektor generalny Mercedes-AMG GmbH.

Vision AMG w spektakularnym stylu pokazuje, jak może wyglądać elektryfikacja w Mercedes-AMG – a przy tym pozostaje wierny estetyce naszej marki. Ekstremalne proporcje tego studium kreują fascynację oraz pasję do osiągów – i o to chodzi w AMG! Vision AMG jest imponującym ucieleśnieniem podwójnej polaryzacji marki, czyli połączenia piękna i niezwykłości. Jednocześnie przyszłościowe elementy, takie jak sygnatury świetlne z podświetlanym, zaawansowanym technologicznie grillem, podkreślają progresywną ewolucję naszego języka designu – języka zmysłowej przejrzystości” – wyjaśnił Gorden Wagener, szef designu Mercedes-Benz Group AG. „Kontrastujące, nowoczesne płaszczyzny i radykalne proporcje sprawiają, że ten samochód stanowi kolejny krok w dziedzinie designu – bazuje na VISION EQXX, ale posuwa się dalej, w kierunku luksusu o wysokich osiągach. Estetykę Vision AMG dopełniają płynne linie zjawiskowo uformowanych powierzchni oraz monolityczna rzeźba jego nadwozia. Tak oto powstał elektryczny supersamochód – ikona stylu, która wzbudza pożądanie. I właśnie to wyróżnia luksusowy samochód sportowy”.

Monolityczna rzeźba i „radykalne” proporcje

Koncepcyjny pojazd charakteryzują efektowne płaszczyzny ze zredukowanymi do minimum łączeniami. Tylną i boczne szyby pokrywa ten sam srebrny kolor Alubeam, co karoserię pojazdu – wzmacniając wrażenie „monolitycznej” rzeźby.

Sportowe proporcje są szczególnie widoczne z boku i podyktowane aspektami technicznymi. Całość formują długi rozstaw osi, mocno pochylony przedni słupek wysunięty daleko do przodu oraz krótki przedni zwis i nieco dłuższy, zoptymalizowany aerodynamicznie zwis tylny. Dodatkowo, ten model eksponują charakterystyczne dla sportowych modeli cechy, takie jak poszerzone nadkola oraz tylne błotniki.

Pełna wdzięku linia szyb łączy się z „płynną”, nisko poprowadzoną sylwetką nowego studium. Zwężająca się linia dachu elegancko opada ku tyłowi, bezpośrednio przechodząc w tylny spojler. Efekt: wizualnie fascynujący i aerodynamicznie korzystny kształt łzy, podobny do tego z VISION EQXX. Zmysłowe płaszczyzny oraz silnie zaakcentowana rzeźba nadwozia reprezentują typowy język projektowania marki spod znaku trójramiennej gwiazdy. Jej dążenie do niezwykłości demonstrują też radykalne proporcje i mocno podkreślony „rekini nos”. Vision AMG jest więc imponującym przykładem podwójnej polaryzacji, która cechuje podejście designerów Mercedesa do projektowania – skupione na pięknie oraz niezwykłości.

Mocno nachylony tył wieńczy aktywny spojler, który wydłuża profil samochodu, a jednocześnie poprawia jego aerodynamikę. Otacza go precyzyjnie poprowadzony pas świetlny o licznych funkcjach, tworzący efektowny kontrast z dużym czarnym logo AMG.

Zapierająca dech w piersiach technologia zapewnia znakomite osiągi

Spektakularny design Vision AMG kryje równie spektakularną technologię. Wszystkie komponenty zespołu napędowego zostały opracowane całkowicie od podstaw: nie tylko sama platforma AMG.EA, ale i specjalny wysokowydajny akumulator trakcyjny oraz rewolucyjna technika napędu. Potężne serce Vision AMG stanowi innowacyjny silnik o strumieniu osiowym, opracowany przez spółkę zależną Mercedes-Benz – YASA. Dzięki swojej kompaktowej i lekkiej konstrukcji generuje on znacznie wyższą moc niż konwencjonalne jednostki elektryczne.

Zabudowany grill AMG z podświetlanymi poprzeczkami

Przedni pas wyróżnia charakterystyczna dla AMG osłona z pionowymi listwami – pomimo faktu, że w pełni elektryczny zespół napędowy nie wymaga klasycznej, umieszczonej z przodu chłodnicy. Zaawansowany technologicznie grill ma więc zamkniętą formę. Został polakierowany na kolor nadwozia i harmonijnie zintegrowany z przodem nadwozia. Jako wizualny akcent podkreśla on futurystyczny wygląd Vision AMG za sprawą podświetlanych elementów oraz trójwymiarowych konturów. Gwiazda Mercedesa znalazła się w widocznym miejscu na przedniej pokrywie – podobnie jak w hybrydowym hipersamochodzie Mercedes-AMG One.

Niezwykła świetlna sygnatura w kształcie gwiazdy

Sygnatura świetlna reflektorów bezpośrednio wskazuje kierunek na przyszłość. Trzy LED-owe elementy tworzą stylizowaną, trójwymiarową gwiazdę Mercedesa, zapewniając niepowtarzalny wygląd zarówno w dzień, jak i po zmroku. Oba reflektory wizualnie łączy poziomy pas świetlny, który może prezentować różne animacje – od komunikatu powitalnego po stałe światło.

Okrągłe tylne lampy mają nowy, a jednocześnie znajomy design. W tubach umieszczono po trzy pierścienie LED z małymi gwiazdkami, które również stanowią ukłon w stronę marki Mercedes. Wyrazisty tylny dyfuzor, dla kontrastu, polakierowano na kolor głębokiej czerni.

Wizualne akcenty wskazują na powiązania z Formułą 1

Wizualne detale bezpośrednio nawiązują też do odnoszącego sukcesy zespołu F1 Mercedes-AMG Petronas. Należą do nich srebrny lakier z wielkoformatowym wzorem gwiazdy na błotnikach, funkcjonalne elementy z włókna węglowego, aerodynamiczny kształt 22-calowych obręczy z aeronakładkami, logo AMG oraz elementy w barwach ekipy Petronas na progach i dyfuzorze.

Sportowy, nowoczesny design i zapierające dech w piersiach proporcje nadają Vision AMG futurystyczny charakter. Czterodrzwiowe nadwozie zdradza jednak, że pokazowy model stanowi przedsmak funkcjonalnego, całkowicie elektrycznego auta sportowego przyszłości. Pomimo akumulatora umieszczonego w podłodze, pomiędzy osiami, studium jest znacznie niższe od EQS-a, ale dzięki inteligentnie zaprojektowanej podłodze wnętrza oferuje dużo przestrzeni dla czterech osób.

 

Reklama