Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

Ponad 7 miliardów euro na zelektryfikowanie Hiszpanii – nowy program Future: Fast Forward

SEAT S.A. i Grupa Volkswagen podczas dorocznej konferencji wynikowej ogłosiły, że planują przeznaczyć ponad 7 miliardów euro na rozwój elektromobilności w Hiszpanii.

Program Future: Fast Forward będzie obejmował otwarcie fabryki ogniw baterii w Sagunto w Walencji, która zatrudni ponad 3000 osób. Ponadto, CUPRA zapowiedziała, że w 2024 roku w jej portfolio pojawi się zupełnie nowy, zelektryfikowany SUV w wersjach mild-hybrid i plug-in-hybrid, który stanie się liderem nowej generacji PHEV. Wszystkie plany i inwestycje podlegają ostatecznemu zatwierdzeniu zgłoszenia przez hiszpański Strategiczny Projekt Odbudowy i Transformacji Gospodarczej (PERTE).

SEAT S.A. i Grupa Volkswagen planują wraz z partnerami zewnętrznymi przeznaczyć ponad 7 miliardów euro na zelektryfikowanie Hiszpanii w ramach swojego zaangażowania na rzecz kraju i rozwoju pojazdów elektrycznych. Byłaby to największa pojedyncza inwestycja przemysłowa w historii Hiszpanii.

Ten projekt jest bardzo ważny – dla Volkswagena, Hiszpanii i całej Europy. Naszą ambicją jest zelektryfikowanie Hiszpanii i jesteśmy gotowi wraz z dostawcami zewnętrznymi zainwestować ponad 7 miliardów euro w przystosowanie naszych fabryk w Martorell i Pampelunie oraz stworzenie nowego obiektu, który zajmie się produkcją baterii elektrycznych w Walencji – powiedział Thomas Schmall, członek Zarząd Volkswagen AG, odpowiedzialny za technologię i przewodniczący Rady Dyrektorów SEAT S.A.

Grupa Volkswagen dąży do zdolności produkcyjnej 40 GWh rocznie i planuje zatrudnić w Walencji ponad 3000 osób. Harmonogram jest napięty: aby być gotowym do rozpoczęcia produkcji w 2026 roku, budowa zakładu musi rozpocząć się do końca 2022 roku. Pierwszym kamieniem milowym będzie zatwierdzenie zgłoszenia przez PERTE i sfinalizowanie pozwoleń.

Fabryka w Walencji będzie zasilana energią odnawialną, która umożliwi zrównoważoną produkcję akumulatorów i będzie produkować najnowocześniejsze baterie Grupy Volkswagen. Celem firmy jest zelektryfikowanie Hiszpanii poprzez utworzenie Europejskiego Centrum Pojazdów Elektrycznych, zbudowanie zakładu produkcji ogniw akumulatorowych i pełnego ekosystemu lokalnego.

Program Future: Fast Forward ma potencjał, aby przekształcić hiszpański przemysł motoryzacyjny i zdemokratyzować mobilność elektryczną w całej Europie. Ponad 7 miliardów euro, które Grupa Volkswagen i SEAT S.A. zmobilizują dla tej inicjatywy będzie największą inwestycją przemysłową w historii Hiszpanii – powiedział Wayne Griffiths, prezes SEAT S.A.

CUPRA zapowiada cztery nowe modele

Podczas wydarzenia ogłoszono także wprowadzenie nowego modelu marki CUPRA. Zelektryfikowany SUV w wersjach mild-hybrid i plug-in-hybrid pojawi się w 2024 roku i będzie produkowany na Węgrzech. Nowa generacja technologii PHEV zapewni mu zasięg około 100 km w trybie elektrycznym.

Zapowiedziano też pojawienie się w przyszłości innych całkowicie elektrycznych samochodów. Wśród nich znajdzie się CUPRA Tavascan, która będzie miała swoją premierę w 2024 roku oraz odważna interpretacja miejskiego samochodu elektrycznego, zaplanowana na 2025 rok.

W bieżącym roku CUPRA planuje podwoić swoją sprzedaż, sieć sprzedaży i obroty do 5 miliardów euro. Zadeklarowano też chęć dwukrotnego zwiększenia liczby ekspertów marki – CUPRA Masterów oraz salonów CUPRA Studio na całym świecie.

Reklama