Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

Napęd e-4ORCE sprawdzony na zminiaturyzowanej wersji Nissana – sprawdź jak to działa [WIDEO]

Nissan zaprezentował zdalnie sterowany samochód (RC) z napędem e-4ORCE, który demonstruje imponującą zwinność i doskonałe właściwości jezdne na zróżnicowanych nawierzchniach, jakie zapewnia układ.

Zdalnie sterowany pojazd o wyglądzie modelu Ariya – pierwszego samochodu Nissana z napędem e-4ORCE – porusza się po specjalnie przygotowanym torze w kształcie „ósemki”, pokrytym różnymi rodzajami nawierzchni, by zademonstrować jak system napędu na cztery koła pozwala utrzymać kierunek jazdy i zachować pełną sterowność.

Pokaz ten można było obejrzeć na żywo w głównej siedzibie Nissana w Jokohamie w dniach 18-21 marca.

e-4ORCE to najbardziej zaawansowany układ napędu na cztery koła Nissana. Inżynierowie dopracowali precyzyjne ustawienia sterowania systemem oraz cztery silniki elektryczne, aby zapewnić bezprecedensowy komfort dla wszystkich podróżujących. Dzięki odpowiedniemu zarządzaniu siłą hamowania oraz momentem przekazywanym na każde z kół, e-4ORCE zapewnia płynność i stabilność jazdy, a także zwiększa poczucie pewności za kierownicą, precyzyjnie utrzymując zadany kierunek na niemal każdej nawierzchni, bez konieczności zmiany stylu jazdy czy interwencji kierowcy.

Podczas pokonywania zakrętów na ośnieżonych drogach samochód wiernie odtwarza wyznaczony przez kierowcę tor jazdy dzięki skoordynowanej kontroli nad przednim i tylnym silnikiem oraz układem hamowania. Prowadzenie staje się o wiele przyjemniejsze – kierowca czuje się pewnie niezależnie od rodzaju nawierzchni.

Prace nad zdalnie sterowanym samochodem z napędem e-4ORCE

Zdalnie sterowany samochód z napędem e-4ORCE wykorzystuje cztery silniki elektryczne (po jednym na każde koło), czym naśladuje swojego pełnowymiarowego odpowiednika. Dzięki stworzonemu specjalnie na potrzeby modelu RC przez inżynierów e-4ORCE systemowi oraz w oparciu o informacje o panujących na torze warunkach, monitorowanych za pomocą zamontowanych na samochodzie czujników, można kontrolować siłę napędową każdego silnika z osobna. Pozwala to zdalnie sterowanemu Nissanowi poruszać się po torze demonstracyjnym z wyjątkową płynnością bez względu na rodzaj pokonywanej nawierzchni.

Kierowanie modelem RC z napędem e-4ORCE odbywa się poprzez specjalnie przygotowane stanowisko z pedałem przyspieszenia, kierownicą oraz regulowanym fotelem wyścigowym. Monitor, połączony z pokładową kamerą, przekazuje obraz bezpośrednio z toru i pozwala kierowcy poczuć się niczym za kierownicą prawdziwego samochodu.

Zdalnie sterowany samochód wyposażony w napęd e-4ORCE to już kolejna demonstracja możliwości systemu za pomocą miniaturowego modelu. Wcześniejszy projekt e-4ORCE Ramen Counter jest częścią serii Tech for Life, prezentującej praktyczne zastosowania rozwiązań Nissana w sytuacjach życia codziennego. Objaśnianie zasad działania zaawansowanych systemów w zabawny i ciekawy sposób sprawia, że są one zrozumiałe dla osób w każdym wieku.

Reklama