Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

Pierwsze dostawy Urbino mild hybrid w Niemczech

W ostatnich tygodniach rozpoczęły się dostawy Solarisów Urbino w wersji mild hybrid do Niemiec.

Odbiorcą tych nowoczesnych, ekologicznych pojazdów jest przewoźnik miasta Hanau Hanauer Straßenbahn GmbH.

W ramach zawartej w zeszłym roku umowy do Hanau docelowo trafi 16 pojazdów z elektryczno-spalinowym systemem mild hybrid.

We wtorek, 8 lutego 2022 roku, operator transportu miejskiego Hanauer Straßenbahn GmbH odebrał pierwsze dwa Solarisy Urbino w wersji mild hybrid. Zgodnie z zapisami umowy, zawartej w kwietniu 2021 roku, do Hanau docelowo trafi 16 pojazdów z napędem mild hybrid: dziewięć o długości 12 metrów oraz siedem o długości 18 metrów. Dostawy zakończą się w 2023 roku.

W autobusach zastosowano technologię mild hybrid. Pojazdy tego typu to atrakcyjna propozycja w segmencie pojazdów niskoemisyjnych. Silnik spalinowy o mocy 220 kWh jest wspomagany przez tzw. maszynę elektryczną (48 V), która pracuje jako generator prądu. Maszyna elektryczna pozwala odciążyć pracę silnika spalinowego, co przekłada się na uzyskanie oszczędności paliwa oraz redukcję emisji spalin. Rozwiązanie mild hybrid stanowi naturalne rozwinięcie technologii rekuperacyjnej. Swoje zastosowanie znajduje zwłaszcza w dwóch manewrach: podczas przyspieszania i hamowania autobusu. To właśnie podczas hamowania, w procesie rekuperacji, system odzyskuje i magazynuje energię. Pozyskana energia jest przechowywana w magazynie energii, a następnie wykorzystywana, gdy silnik jest bardziej obciążony – w trakcie przyspieszania. Maszyna pracuje wtedy jako silnik elektryczny. W efekcie, pojazdy typu mild hybrid emitują mniej zanieczyszczeń i są bardziej przyjazne dla środowiska.

Autobusy Urbino 12 mild hybrid, wyprodukowane dla Hanauer Straßenbahn GmbH, to niskoemisyjne, bardzo komfortowo wyposażone pojazdy, wzbogacone o nowoczesne rozwiązania ułatwiające użytkowanie pojazdu. Maksymalne bezpieczeństwo zostanie zapewnione m.in. poprzez system MobilEye Shield+. System ten pozwala wyeliminować tzw. martwe pole i sygnalizuje kierowcy, gdy w otoczeniu pojazdu pojawia się nagle przechodzień czy rowerzysta.

Trzy kamery – jedna przednia i dwie boczne – będą ostrzegały kierowcę za każdym razem, gdy w pobliżu autobusu znajdzie się niespodziewany obiekt. Przewoźnik Hanauer Straßenbahn GmbH zdecydował się również na kabinę kierowcy typu zamkniętego, gwarantującą pełen komfort pracy kierowcy, jak i zmniejszenie cyrkulacji powietrza z przestrzeni pasażerskiej. Pasażerowie będą mogli podczas jazdy skorzystać z nowoczesnego oświetlenia LED, zabudowanych gniazd USB oraz klimatyzacji.

Hanauer Straßenbahn GmbH to stały odbiorca pojazdów Solarisa. W trakcie trwającej już 9 lat współpracy do przewoźnika dostarczono 42 autobusy z rodziny Urbino. Przekazane w tym tygodniu Urbino 12 mild hybrid to pierwsze pojazdy tego typu nie tylko w Hanau, ale i w całych Niemczech. Ten mający premierę w 2020 roku niskoemisyjny model znalazł odbiorców również w Hiszpanii i Polsce.

Reklama