Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

Hyundai Motorsport wkracza w nową, hybrydową erę Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC)

Hyundai Motorsport wkracza w zupełnie nową erę Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC) z Hyundaiem i20 N Rally1 i zespołem składającym się z czterech załóg, co ma zapewnić jeszcze większe sukcesy w 2022 roku.

Jako dwukrotny mistrz producentów, Hyundai potwierdził swój udział w WRC, w pełni stosując się do nowego regulaminu technicznego hybrydowych samochodów klasy Rally1, który wejdzie w życie podczas Rajdu Monte Carlo (20-23 stycznia 2022 roku).

Zespół pracował niestrudzenie nad rozwojem nowego samochodu, przed swoim dziewiątym już sezonem na szczycie międzynarodowych rajdów, przeprowadzając intensywny program testów i prac rozwojowych. Oparta na samochodzie drogowym Hyundai i20 N wersja Rally1 jeszcze bardziej umacnia związek między sportem, a technologią modeli produkcyjnych Hyundaia. Zespół dąży do jeszcze większej liczby zwycięstw i tytułów mistrzowskich w 2022 roku.

Cieszymy się, że możemy być częścią nowej hybrydowej ery rajdów WRC i pokazać silne zaangażowanie Hyundaia w międzynarodowych sportach motorowych. WRC oznacza najbardziej zaawansowane technicznie samochody, prowadzone i pilotowane przez najlepsze załogi, na najtrudniejszych odcinkach świata; sezon 2022 przeniesie to wszystko na wyższy poziom. Co więcej, z punktu widzenia firmy ważne jest, aby Hyundai był kojarzony z technologią związaną z autami drogowymi; przestawienie mistrzostw WRC na technologię hybrydową połączy zaangażowanie marki w sport z samochodami drogowymi. Jesteśmy pewni, że mamy wszystko co pozwoli nam zawalczyć o trzeci tytuł wśród zespołów – i wspierać nasze załogi w walce o tytuły kierowców i pilotówScott Noh Prezes Hyundai Motorsport

Za sterami samochodów Hyundai i20 N Rally1 we wszystkich rundach mistrzostw 2022 roku zasiądą zwycięskie załogi: Thierry Neuville i Martijn Wydaeghe oraz Ott Tänak i Martin Järveoja. Obie ekipy będą chciały zrobić wrażenie w pogoni o tytuł, po nierównych startach w 2021 roku.

Neuville będzie dążył do jeszcze większej liczby zwycięstw w 2022 roku. Belg, który może pochwalić się 15 zwycięstwami w WRC, rozpoczyna już dziewiąty rok w ekipie Hyundai Motorsport. W swoim pierwszym sezonie z pilotem Wydaeghe para szybko nawiązała silną współpracę, która zaowocowała dwoma zwycięstwami i łącznie siedmioma miejscami na podium. Natomiast Estończycy, w ich trzecim sezonie z ekipą z Alzenau, będą jedynymi zawodnikami z tytułem mistrza świata, którzy wystartują we wszystkich rundach sezonu 2022. Załoga osiągała dobre wyniki w pierwszych dwóch latach z zespołem, odnosząc dwa zwycięstwa i zapewniając sobie osiem miejsc na podium w sezonach 2020 i 2021 roku.

Trzeci Hyundai i20 N Rally1 będzie wykorzystywany przez cały sezon wspólnie przez szwedzką wschodzącą gwiazdę Olivera Solberga, który po zademonstrowaniu ekscytującego tempa w wybranych rundach w zeszłym sezonie dołącza do zespołu producenta oraz doświadczonego Hiszpana Daniego Sordo.

Solberg będzie pilotowany przez Elliotta Edmondsona, a Sordo rozpocznie swój dziewiąty sezon jako kierowca Hyundai Motorsport, w 2022 roku rywalizując u boku Cándido Carrery.

Załogi zmierzą się z 13-rundowym kalendarzem obejmującym typową dla WRC mieszankę nawierzchni – żwir, asfalt, śnieg i lód – z powracającymi ulubieńcami kibiców i całkiem nowymi rundami. Rajd Nowej Zelandii i Rajd Japonii mają zadebiutować z opóźnieniem, ponieważ przez ostatnie dwa sezony były zmuszone do rezygnacji z organizacji zawodów z powodu pandemii COVID-19.

To szczęście, że mamy jeden z najbardziej wszechstronnych składów w WRC, który może stawić czoła jednemu z najbardziej elektryzujących kalendarzy mistrzostw, jakie widzieliśmy w ostatnich latach. Mamy nadzieję, że wyjątkowe połączenie Thierry’ego, Otta, Olivera i Daniego przyniesie nam odpowiednią mieszankę doświadczenia, młodości i pasji, aby osiągnąć wyniki, na które tak ciężko pracowaliśmy. Do trzech razy sztuka – na rajdy w Nowej Zelandii i Japonii czekaliśmy już od jakiegoś czasu. Jest wiele znaków zapytania i niewiadomych w sezonie 2022, które sprawią, że fani sportów motorowych na całym świecie będą pamiętać o WRC – Pablo Marcos Hyundai Motorsport Team Manager

Nowe rundy będą mile widziane przez załogi, a całe mistrzostwa będą odważnym krokiem w nieznane, dzięki wprowadzeniu technologii hybrydowej. Hyundai Motorsport testuje swój nowy samochód klasy Rally1 od maja zeszłego roku, sprawdzając go na różnych nawierzchniach w całej Europie.

Nowe przepisy techniczne Rally1 zostały opracowane tak, aby pokazać zaangażowanie WRC w zrównoważoną przyszłość, a także poprawę bezpieczeństwa i równości między konkurentami. Technologia hybrydowa została wprowadzona do WRC po raz pierwszy, co wymaga nowego podejścia do rozwoju samochodów rajdowych, wraz z wykorzystaniem 100% zrównoważonego paliwa.

Hyundai i20 N Rally1 jest efektem nowych wymogów – stanowiąc połączenie tradycyjnego 1,6-litrowego silnika spalinowego z układem hybrydowym typu plug-in oraz szerokiego doświadczenia zdobytego przez zespół w ciągu ośmiu sezonów w WRC.

Z zadowoleniem przyjęliśmy techniczne wyzwanie nowej ery hybryd WRC. Zapowiada się krok w nieznane dla każdego zespołu, ale jesteśmy pewni, że wykonaliśmy najlepszą możliwą pracę z naszym Hyundaiem i20 N Rally1. Głównym celem było połączenie silnika spalinowego i jednostki hybrydowej typu plug-in tak, aby wszystkie komponenty współpracowały harmonijnie. Przeprowadziliśmy testy samochodu w różnych ustawieniach, na różnym terenie, aby zebrać jak najwięcej danych w czasie rzeczywistym. Nasz test w symulatorze w październiku poddał samochód reprezentatywnemu doświadczeniu prawdziwego weekendu rajdowego, dzięki czemu byliśmy w stanie dobrze dostroić Hyundaia i20 N Rally1 jeszcze przed jego debiutem. Poziom osiągów samochodu będzie jednak znany dopiero, gdy staniemy naprzeciw naszych rywali na odcinkach specjalnych – Julien Moncet Zastępca Dyrektora Zespołu Hyundai Motorsport

Cztery załogi Hyundai Motorsport są zachwycone nowym hybrydowym wyzwaniem, a każdy kierowca jest gotowy uwolnić pełen potencjał Hyundaia i20 N Rally1 na najbardziej wymagających odcinkach świata.

Uwielbiam rozpoczynać nowe przygody i wyzwania, więc to najbardziej ekscytująca część nowych przepisów dotyczących hybryd. Nasz cel pozostaje niezmieniony od poprzednich sezonów. Jako zespół chcemy ponownie walczyć o mistrzostwo producentów, ale tytuł kierowcy jest zawsze jednym z moich osobistych celów, do których dążę. W tej nowej erze wszyscy będą chcieli pokazać swoje osiągi, a także niezawodność, która w tym roku będzie kluczowa. Z naszym nowym Hyundaiem i20 N Rally1 poczyniliśmy dobre kroki. Z każdym testem mogliśmy czuć się bardziej komfortowo w samochodzie, ale początek sezonu to okres nauki dla wszystkich załóg i zespołów. Naprawdę widzę ekscytujący sezon, ale prawdopodobnie z wieloma wzlotami i upadkami w przypadku wszystkich zespołówThierry Neuville

Cel na ten sezon jest prosty: wygrać. Przed nami wielkie wyzwanie, ale jest ekscytujące i z pewnością nie mogę się doczekać startu. Wszyscy w zespole ciężko pracowali, bo przy zmieniających się przepisach nie było zbyt wiele czasu na relaks. Na pewno był to duży wysiłek. W tym sezonie kluczem jest niezawodność. Musimy przeprowadzić samochody przez rajdy, zapewnić im maksymalny przebieg i zdobyć jak najwięcej doświadczenia. Ważne będzie również uzyskanie jak najlepszych osiągów nowych napędów hybrydowych i zastosowanie właściwej strategii mapowania. Mamy wiele do nauczenia się, ale chcemy zdobyć kolejne mistrzostwo i będziemy o to ciężko walczyć w tym roku. Jestem podekscytowany – Ott Tänak

Dołączenie po raz pierwszy do zespołu fabrycznego to dla mnie spełnienie marzeń. Jestem bardzo podekscytowany; po prostu fantastycznie jest zacząć nowy sezon. Trochę mi pomaga fakt, że samochody są dla wszystkich zupełnie nowe. Czuję się dobrze przygotowany i pewny siebie, a to po prostu świetna okazja, aby być w tej nowej erze od samego początku. Te samochody są niesamowite. Brzmią lepiej niż kiedykolwiek i są bardzo szybkie. Z pewnością dobrze się czuję w Hyundaiu i20 N Rally, a prowadzenie go to czysta przyjemność, dzięki dodatkowej mocy. Najważniejsze dla mnie jest to, żeby rok był spójny. To krzywa uczenia się. Jestem jeszcze bardzo młody, więc dobrze, że współpracuję z innymi kierowcami, którzy mają bogate doświadczenie. Czuję się gotowy, by wkroczyć do akcji – Oliver Solberg


Dla mnie będzie to wyjątkowy rok ze względu na nową erę hybryd. Do rozważenia jest wiele nowych elementów, więc będzie to duże wyzwanie dla wszystkich. Samochody będą naprawdę niesamowite w kwestii osiągów – i szybkie, co już widzieliśmy podczas testów. Fani mogą zobaczyć i usłyszeć z niektórych filmów testowych, że dźwięk samochodu również jest niesamowity. Myślę, że będzie to „właściwy” rok dla WRC. Jestem szczególnie podekscytowany możliwością dzielenia trzeciego samochodu z Oliverem i pracy ze wszystkimi kolegami z zespołu. Są dla mnie jak rodzina i naprawdę chcę dążyć do uzyskania jak najlepszych wyników, aby odzyskać mistrzostwo producentów – Dani Sordo

Reklama