Połącz się z nami

Cześć, wpisz to czego szukasz

Aktualności

Formuła E ABB FIA – Powrót Maserati do wyścigów

Maserati ogłasza pierwszy krok w ramach swojej nowej strategii dotyczącej sportu motorowego. W 2023 r. producent spod znaku trójzębu zadebiutuje w Mistrzostwach Świata Formuły E ABB FIA.

Maserati jest pierwszą włoską marką, która przystąpi do rywalizacji w wyścigach Formuły E. Powrót na tor odnawia wyścigowego ducha „zaszytego” w DNA Maserati.

Połączenie niezrównanego dziedzictwa Maserati – marki nieodłącznie związanej z wysokimi osiągami – oraz jej innowacyjnego podejścia do elektryfikacji doskonale wpisuje się w Mistrzostwa Świata Formuły E ABB FIA, czyli pierwszą na świecie serię wyścigów drogowych pojazdów całkowicie elektrycznych.

Zaangażowanie Maserati w elektromobilność „zasila” potężny przypływ nowej energii, który właśnie rozpędza się do prędkości maksymalnej – a jego ucieleśnieniem będzie gama aut w 100% na prąd Folgore. Wszystkie nowe modele Maserati będą bowiem dostępne również w wersjach w pełni elektrycznych. Dotyczy to zarówno Grecale, GranTurismo i GranCabrio, jak i supersamochodu MC20.

Mistrzostwa Świata Formuły E ABB FIA zapewniają Maserati idealną platformę do zaprezentowania bezprecedensowego dziedzictwa marki oraz rodziny Folgore w środowisku, w którym wysokie osiągi łączą się z innowacjami.
Maserati zadebiutuje na linii startu w dziewiątym sezonie elektrycznej serii, wraz z nowym bolidem Gen3 – najszybszym, najlżejszym i najmocniejszym samochodem wyścigowym Formuły E w historii. Bolidy Gen3 są najefektywniejszymi pojazdami wyścigowymi na świecie i oferują szereg wiodących w branży rozwiązań z zakresu konstrukcji, produkcji oraz technologii.

Emocjonujące wyścigi Formuły E, organizowane na ulicach najbardziej znanych miast świata – m.in. Nowego Jorku, Monako, Berlina, Meksyku, Londynu i Rzymu – od samego początku sprawiają, że seryjne auta elektryczne mogą coraz dalej zajechać na jednym ładowaniu. To zasługa zwiększania efektywności energetycznej, udoskonaleń w dziedzinie akumulatorów oraz postępów w rozwoju układu napędowego.


Davide Grasso, dyrektor generalny Maserati, powiedział: „Jesteśmy niezwykle dumni z powrotu do miejsca, do którego należymy jako protagoniści w świecie wyścigów. Napędza nas pasja i innowacyjność – tacy jesteśmy z natury. Mamy długą historię, jeśli chodzi o znakomite występy w zawodach światowej klasy, i jesteśmy gotowi, aby w przyszłości dalej windować osiągi”. Później Grasso dodał: „Rodzina Folgore jest niepowstrzymana w wyścigu o jeszcze lepsze osiągi, luksus i kolejne innowacje. To najczystsza ekspresja Maserati. Właśnie dlatego postanowiliśmy wrócić do wyścigów i dołączyć do rywalizacji w Mistrzostwach Świata Formuły E FIA, w ramach których będziemy spotykać się z naszymi klientami w centrach największych miast świata. I zabierzemy trójząb w przyszłość”.

Jean-Marc Finot, starszy wiceprezes STELLANTIS Motorsport, powiedział: „Jako STELLANTIS Motorsport jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy odegrać rolę w powrocie Maserati do świata wyścigów. Poza kolejnym rozdziałem w tej wspaniałej historii Formuła E będzie naszym laboratorium technologicznym i pozwoli przyspieszyć rozwój wysoce efektywnych, zelektryfikowanych układów napędowych oraz inteligentnego oprogramowania dla naszych drogowych samochodów sportowych. Formuła E idealnie nadaje się do tego celu. Jesteśmy dumni, że dołączamy do niej jako pierwsza marka »made in Italy«”.


Alejandro Agag, założyciel i prezes Formuły E, podsumował: „Z dumą witamy Maserati w ich nowym domu – w światowej klasy sporcie motorowym. Mistrzostwa Świata Formuły E ABB FIA to najwyższa półka wyścigów pojazdów elektrycznych. Zapewniają one idealne środowisko najbardziej dynamicznym i innowacyjnym markom samochodów o wysokich osiągach, umożliwiając im prezentację swoich możliwości technicznych oraz, oczywiście, realizowanie sportowych ambicji”.


Jamie Reigle, dyrektor generalny Formuły E, powiedział: „Cieszymy się, że Maserati dołączy do epoki Gen3 w Mistrzostwach Świata Formuły E ABB FIA i odegra kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości sportu motorowego. Wyścigi Formuły E są rozgrywane w sercach najbardziej zjawiskowych miast na świecie i przyciągają progresywną, globalną publiczność. Miliony naszych fanów na całym świecie będą zachwycone, widząc Maserati na starcie – jako jedną z elitarnych marek samochodów elektrycznych na świecie”.

Mohammed Ben Sulayem, prezes FIA: „Cieszę się, że mogę powitać Maserati w dziewiątym sezonie Formuły E. Zaangażowanie w naszą serię w przypadku tak kultowego producenta, z jego wspaniałym, obfitującym w sukcesy dziedzictwem w sporcie motorowym, jest świadectwem ogromnej wiary w przyszłość Mistrzostw Świata Formuły E ABB FIA, zwłaszcza że przygotowujemy się właśnie do nowej ery. Nowy bolid Gen3 będzie szczytowym osiągnięciem w dziedzinach zrównoważonego rozwoju, technologii i osiągów”.

Maserati narodziło się właśnie na torze, najpierw dzięki śmiałości braci Maserati, a później swoich kierowców. Wyścigowy debiut marka świętowała 96 lat temu. Pierwszym samochodem wyścigowym z logo trójzębu był Tipo 26, który zadebiutował na Targa Florio w 1926 r., zdobywając pierwsze miejsce w klasie do 1,5 l, z Alfieri Maseratim za kierownicą.
Trzydzieści jeden lat później, w 1957 r., Juan Manuel Fangio wygrał z Maserati Mistrzostwa Świata F1.
Po raz ostatnio jednomiejscowy bolid Maserati poprowadziła Maria Teresa De Filippis – pierwsza kobieta, która zakwalifikowała się do Grand Prix Formuły 1. Dokonała tego za kierownicą 250F.

Reklama

Może Cię również zainteresować

Aktualności

W pierwszej połowie roku 2020, Audi dostarczyło do klientów na całym świecie 17 641 sztuk modelu e-tron.

Aktualności

Po wielu miesiącach zapowiedzi spółka ElectroMobility Poland ujawniła prototypy polskich samochodów elektrycznych

Aktualności

Pierwszy na świecie elektryczny rajdowy puchar jednej marki

Aktualności

Najnowsze badanie przeprowadzone na polskich respondentach przez zespół analityczny InsightOut Lab we współpracy z marką Volkswagen dowodzi, że rozwój rynku fotowoltaicznego może pozytywnie wpłynąć...