Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

200 bezemisyjnych Solarisów pojedzie do Norwegii

Unibuss AS, jeden z największych norweskich przewoźników, po raz kolejny stawia na jakość Solarisa. 14 stycznia 2022 podpisano umowę na dostawę 183 sztuk Urbino 18 electric do stolicy Norwegii.

Całkowita wartość kontraktu wygranego na drodze przetargu wynosi około 100 mln euro. To przełomowe w historii firmy tak duże, jednorazowe zamówienie na autobusy elektryczne. Największym zrealizowanym dotąd kontraktem Solarisa na bateryjne przegubowce była umowa z MZA Warszawa na dostawę 130 pojazdów.


Jesteśmy bardzo dumni z tego, że Unibuss AS po raz kolejny obdarzył nas zaufaniem i cieszymy się na rozwój dotychczasowej współpracy. Kontrakt na tak dużą dostawę autobusów elektrycznych to również dowód na to, że bezemisyjna rewolucja staje się faktem. Mieszkańcy Oslo już wkrótce będą mogli się o tym przekonać, podróżując komfortowymi Urbino 18 electric” – podkreślał Sverre Skaar, Dyrektor Zarządzający spółki Solaris Norge AS.

Unibuss jest bardzo zadowolony z wyboru Solarisa jako dostawcy floty autobusowej w największym jak dotąd tego typu przetargu w Norwegii. Ściśle współpracując z Solarisem zapewnimy Ruterowi najwyższej jakości, stabilną flotę autobusową w stolicy Norwegii. Nasza współpraca z firmą Solaris trwa już od wielu lat i cieszymy się, że możemy ją rozwijać” – powiedział Øystein Svendsen, Dyrektor Generalny Unibuss.

Przegubowy Urbino 18 electric IV generacji zadebiutował w 2017 roku i od tego czasu z powodzeniem służy pasażerom wielu europejskich metropolii. Jest to pojazd całkowicie bezemisyjny w miejscu użytkowania, a jego operacyjność (w zależności od konfiguracji baterii i infrastruktury) sięga nawet 24 godzin na dobę. Do tej pory o zaletach przegubowych autobusów elektrycznych marki Solaris mogli przekonać się pasażerowie m.in. w Brukseli, Berlinie, Barcelonie, Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Hamburgu. Już wkrótce, 23 pojazdy typu Urbino 18 electric będą służyć także mieszkańcom Aarhaus w Danii.

Autobusy, które trafią na ulice Oslo, będą wyposażone w baterie High Energy o łącznej pojemności ponad 500 kWh. Ich ładowanie będzie się odbywało przy pomocy złączy typu plug in. Za napęd odpowiadać będzie silnik centralny o mocy niemal 250 kW.

O tym, jak komfortowa może być miejska codzienność, mieszkańcy Oslo przekonają się dzięki licznym udogodnieniom zastosowanym w przegubowych Urbino 18 electric. Mowa tu m.in. o dostępności ładowarek USB, specjalnym oświetleniu ambient lights czy podwójnej rampie dla osób z niepełnosprawnościami. Z myślą o obecnej sytuacji pandemicznej, w systemie klimatyzacji zostaną zastosowane specjalne, wzmocnione filtry, stanowiące dodatkową ochronę przed wirusami. Obecność bezemisyjnych Urbino electric w centrum Oslo to nie tylko większy komfort podróżowania, ale także bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu miejskiego.

Bezemisyjne Urbino 18 electric częściowo zastąpią Urbino 18,75 jeżdżące dotąd na terenie Śródmieścia Oslo (Oslo Inner City). Dostawa nowych pojazdów zaplanowana jest na kwiecień 2023 roku.

Historia współpracy Solarisa i Unibuss AS sięga 2006 roku. Od tego czasu przewoźnik zamówił blisko 300 autobusów producenta. W całej Norwegii zaś kursuje już ponad pół tysiąca pojazdów marki Solaris Urbino.

Reklama