Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

Stary poczciwy Bluebird w nowej elektrycznej odsłonie

Z okazji 35-lecia rozpoczęcia produkcji w zakładach w Sunderland, Nissan zlecił wykonanie wyjątkowej wersji klasycznego modelu Bluebird – pierwszego samochodu, który opuścił linię produkcyjną tej fabryki w 1986 roku.

Jedyny w swoim rodzaju pojazd, który otrzymał nazwę „Newbird”, został wyposażony w całkowicie elektryczny układ napędowy Nissana LEAF – pionierskiego samochodu elektrycznego przeznaczonego dla masowego klienta, który zapoczątkował trend elektryfikacji mobilności na całym świecie.

Newbird jest wyrazem uznania dla 35 lat dorobku zakładów produkcyjnych w Sunderland. Projekt ten to również element zaprezentowanej niedawno wizji Nissana, który zmierza w kierunku zelektryfikowanej przyszłości w ramach programu Ambition 2030, długoterminowego planu firmy, zakładającego przede wszystkim zwiększanie możliwości w zakresie mobilności.

Alan Johnson, wiceprezes ds. produkcji zakładów w Sunderland, powiedział: „Newbird odzwierciedla wszystko to, co najlepsze w Sunderland, gdzie świętujemy 35-lecie rozpoczęcia produkcji – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość”.

Mamy bogate doświadczenie w tworzeniu wspaniałych samochodów, począwszy od oryginalnego modelu Bluebird. Nasz fantastyczny zespół wyznacza obecnie nowe standardy w dążeniu do ekscytującej, zelektryfikowanej i neutralnej węglowo przyszłości” – podsumował.

Andrew Humberstone, dyrektor zarządzający Nissan Motor GB Ltd., dodał: „Wszyscy pracownicy naszych salonów są niezwykle dumni, że tak wiele sprzedawanych przez nas samochodów ma swoje korzenie właśnie tutaj, w Wielkiej Brytanii. Zakłady Nissana w Sunderland wyprodukowały zastępy ‘bohaterów narodowych’ dla milionów klientów w Wielkiej Brytanii, a modele takie jak Juke, Qashqai i LEAF należą do najlepiej sprzedających się w kraju. Projekt Newbird to wspaniały hołd dla nieprzerwanej produkcji na najwyższym poziomie, którą Nissan szczyci się w Wielkiej Brytanii od ponad trzech dekad”.

Nissan Newbird – informacje szczegółowe

Nissan Bluebird został gruntownie zmodyfikowany w celu montażu elektrycznego układu napędowego modelu LEAF. Oryginalny benzynowy silnik spalinowy oraz skrzynia biegów zostały usunięte, a w ich miejscu zainstalowano silnik elektryczny z Nissana LEAF, falownik i zestaw akumulatorów o pojemności 40 kWh, przy czym moduły akumulatora rozdzielono między komorę silnika i bagażnik w celu optymalnego rozłożenia masy.

Układy wspomagania kierownicy, hamulcowy i ogrzewania zostały unowocześnione i zmodyfikowane w taki sposób, aby mogły być zasilane energią elektryczną. Zainstalowano również wzmocnione zawieszenie, które ma za zadanie utrzymać dodatkowy ciężar zestawu akumulatorów.

Aby podkreślić elektryczny charakter samochodu, oryginalny emblemat marki na masce został podświetlony diodami LED (widocznymi jedynie podczas postoju pojazdu).

Gniazdo ładowania znajduje się pod oryginalną klapką wlewu paliwa. Energia może być uzupełniana mocą do 6,6 kW, a oryginalny panel zegarów został podłączony do systemu elektrycznego tak, aby wskaźnik poziomu paliwa mógł pokazywać stan naładowania akumulatora.

Szacowany zasięg pojazdu na jednym ładowaniu to około 210 km (w zależności od warunków atmosferycznych i stylu jazdy), a przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje nieco poniżej 15 sekund.

Nowy motyw graficzny nadwozia powstał w centrum Nissan Design Europe w Londynie. Inspiracją stylistyczną była technologia użytkowa z lat 80. ubiegłego stulecia połączona z estetyką XXI wieku.

Nad projektem czuwała firma Kinghorn Electric Vehicles, rodzinne przedsiębiorstwo z siedzibą w Durham w północno-wschodniej Anglii (oddaloną od zakładów w Sunderland o zaledwie 24 km). Kinghorn EV specjalizuje się w przekształcaniu klasycznych samochodów na pojazdy w pełni elektryczne, wykorzystując w tym celu używane silniki, falowniki i akumulatory z Nissanów LEAF, które rozpoczynają w ten sposób drugie życie.

 

Reklama