Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

BMW i7 w ekstremalnych testach napędu

Wraz z rygorystycznym programem testów w ekstremalnych warunkach drogowych i pogodowych proces rozwoju BMW i7 wchodzi w ostatnią fazę.

Podczas testów w regionach wysokich temperatur na torach testowych i drogach publicznych na całym świecie inżynierowie sprawdzają przede wszystkim wydajność i niezawodność silników elektrycznych, napędu na wszystkie koła i akumulatora wysokonapięciowego w warunkach maksymalnego obciążenia wysokimi temperaturami, nieutwardzonymi drogami, zapyleniem i dużymi różnicami wysokości.

Droga do produkcji seryjnej prowadzi prototypy BMW i7 m.in. przez szutry, pustynie, góry i na wybrane, bardzo dynamiczne trasy. BMW i7, jedyna na świecie luksusowa limuzyna z napędem w pełni elektrycznym, zostanie zaprezentowane w 2022 roku wraz z innymi wariantami modelowymi nowego BMW serii 7.

Test wytrzymałościowy w gorących regionach w różnych krajach i na różnych kontynentach służy w szczególności sprawdzeniu i zabezpieczeniu wszystkich elementów elektrycznego układu napędowego. Podczas ciągłej pracy w ekstremalnie wysokich temperaturach zewnętrznych, przy stałym nasłonecznieniu i w suchych warunkach komponenty technologii BMW eDrive piątej generacji opracowane do BMW i7 muszą wykazać swoje nieograniczone działanie nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach.

W ramach ściśle określonego programu testowego dla prototypów symulowane są obciążenia odpowiadające wyzwaniom, przed jakimi pojazd seryjny stawać będzie podczas całego cyklu życia produktu. Przy wsparciu wysokoczułych technologii pomiarowych na pokładzie doświadczeni inżynierowie testowi rejestrują każdą reakcję silników elektrycznych, akumulatora wysokonapięciowego, sterownika napędu i zintegrowanego systemu chłodzenia, jak również technologii ładowania i zarządzania energią na czynniki pogodowe i drogowe.

Program testowy przeprowadzany na dziesiątkach tysięcy kilometrów obejmuje jazdy na długich dystansach i z dużą prędkością, a także jazdy w trybie stop-and-go w palącym upale. Ponadto w ramach testów w gorących regionach wybrano odcinki testowe o szczególnie dużych różnicach wysokości. Umożliwia to analizę zachowania silników elektrycznych pod względem temperatury oraz kontrolę momentu obrotowego w pełni elektrycznego napędu BMW xDrive podczas szczególnie dynamicznej i długotrwałej jazdy pod górę. Aby dodatkowo zwiększyć obciążenie układu napędowego, program testów obejmuje również jazdę w górach z przyczepą. Jednocześnie akumulator wysokonapięciowy ma wtedy okazję zademonstrować swoją zdolność do ciągłego dostarczania mocy szczytowej do zasilania napędu elektrycznego. Jako ekstremalny scenariusz i szczególne wyzwanie dla zarządzania energią i elektroniki mocy test obejmuje również jazdę w dół z całkowicie naładowanym akumulatorem wysokonapięciowym, który nie może już przyjmować energii z odzysku przy hamowaniu.

Wyczerpująca procedura testów w gorących regionach jest też okazją do szczególnie ciężkiej próby wydajności klimatyzacji i innych urządzeń elektronicznych na pokładzie, jak również odporności na temperaturę materiałów zastosowanych we wnętrzu. Dzięki temu jedyna na świecie luksusowa limuzyna z napędem wyłącznie elektrycznym będzie oferować pod każdym względem doskonale skoordynowane i ekskluzywne wrażenia z jazdy.

SPALANIE I EMISJA CO2  BMW i7

Zużycie energii w cyklu mieszanym: 22,5-19,5 kWh/100 km; emisja CO2: 0 g/km; prognoza na podstawie dotychczasowego stanu rozwoju

 

Reklama