Połącz się z nami

Cześć, wpisz to czego szukasz

Aktualności

Akumulatory z elektrolitem stałym – Mercedes-Benz nawiązuje współpracę technologiczną z Factorial Energy

Na drodze do w pełni elektrycznej przyszłości Mercedes-Benz i Factorial nawiązały współpracę technologiczną. Celem partnerstwa jest wspólne rozwijanie zaawansowanych technik akumulatorowych, począwszy od ogniw, poprzez moduły, aż po integrację w akumulatorach samochodowych.

Testy pierwszych prototypów ogniw mają się rozpocząć w przyszłym roku.

Przyspieszając realizację strategii Mercedes-Benz «Electric Only», wyznaczyliśmy kurs ku całkowicie elektrycznej przyszłości. Odegramy tu wiodącą rolę również w dziedzinie techniki akumulatorowej. We współpracy z naszym nowym partnerem, firmą Factorial, osiągniemy kolejny poziom badań i rozwoju w zakresie obiecującej techniki akumulatorów z elektrolitem stałym.

W tym celu inwestujemy w Factorial wysoką, dwucyfrową kwotę liczoną w milionach dolarów amerykańskich – powiedział Markus Schäfer, członek zarządu Daimler AG i Mercedes-Benz AG, szef koncernowego pionu badań Daimler oraz dyrektor operacyjny (COO) w Mercedes-Benz Cars. W ramach tej współpracy łączymy kompetencje Mercedes-Benz w zakresie rozwoju akumulatorów i ich integracji w pojazdach z bogatym know-how naszego partnera, firmy Factorial, w dziedzinie akumulatorów z elektrolitem stałym. Jednoczy nas wspólna wizja neutralnego bilansu emisji CO2. Nieustanny rozwój innowacyjnych technik akumulatorowych czyni elektromobilność jeszcze bardziej atrakcyjną dla naszych klientów.

Pierwsze zastosowanie tej techniki ma nastąpić w ciągu najbliższych pięciu lat – w małych seriach, w ograniczonej liczbie pojazdów. Na mocy wspomnianej inwestycji Mercedes-Benz ma prawo wyznaczyć swojego przedstawiciela do zarządu spółki Factorial.

Jako przedstawiciele Factorial Energy z zadowoleniem oczekujemy na współpracę z Mercedes-Benz, pionierem motoryzacji – powiedziała Siyu Huang, współzałożycielka i dyrektor generalny Factorial Energy. Celem jest wspólne kontynuowanie prac nad rozwojem naszej ekologicznej, wydajnej i bezpiecznej techniki akumulatorów z elektrolitem stałym i ich zastosowaniem w samochodach.

Technika

Z dzisiejszej perspektywy akumulatory z elektrolitem stałym są jednym z najbardziej obiecujących rozwiązań technicznych w dziedzinie elektromobilności. Zasadnicza różnica wobec aktualnie stosowanych rozwiązań polega na zastosowaniu elektrolitu wykonanego z materiału stałego zamiast tradycyjnie stosowanego elektrolitu ciekłego. Elektrolit jest konieczny do transportu jonów pomiędzy elektrodami podczas ładowania i rozładowywania akumulatora. Elektrolity stałe umożliwiają znaczną optymalizację bezpieczeństwa akumulatora, a także zastosowanie nowych typów anod, np. litowo-metalowych, które w porównaniu z dzisiaj stosowanymi ogniwami litowo-jonowymi oferują niemal dwukrotnie większą gęstość energii. Dzięki temu można spodziewać się zwiększenia zasięgu pojazdów przy jednoczesnym skróceniu czasu ładowania.

Informacja o Factorial Energy

Firma Factorial Energy z siedzibą w Woburn, w stanie Massachusetts, skonstruowała akumulatory z elektrolitem stałym, które oferują o 20 do 50 procent większy zasięg pojazdu na jednym ładowaniu, a także zwiększają bezpieczeństwo przy kosztach porównywalnych z konwencjonalnymi akumulatorami litowo-jonowymi. Opatentowana przez tę firmę technologia Factorial Electrolyte System Technology (FEST™) wykorzystuje stały materiał elektrolitowy, który umożliwia bezpieczne i niezawodne działanie ogniw z materiałami katodowymi i anodowymi o wysokiej pojemności. Elektrolit FEST™ został pomyślnie wyskalowany do zastosowania w ogniwach o pojemności 40 Ah i działa w temperaturze pokojowej. W większości przypadków do produkcji można wykorzystać istniejące urządzenia do wytwarzania akumulatorów litowo-jonowych.

 

Reklama

Może Cię również zainteresować

Aktualności

W pierwszej połowie roku 2020, Audi dostarczyło do klientów na całym świecie 17 641 sztuk modelu e-tron.

Aktualności

Po wielu miesiącach zapowiedzi spółka ElectroMobility Poland ujawniła prototypy polskich samochodów elektrycznych

Aktualności

Pierwszy na świecie elektryczny rajdowy puchar jednej marki

Aktualności

Najnowsze badanie przeprowadzone na polskich respondentach przez zespół analityczny InsightOut Lab we współpracy z marką Volkswagen dowodzi, że rozwój rynku fotowoltaicznego może pozytywnie wpłynąć...