Połącz się z nami

Cześć, wpisz to czego szukasz

Aktualności

Ford Kuga Hybrid plug-in | Auto z benefitami

Chcesz oszczędzać środowisko, a także pieniądze? Ten samochód jest dla ciebie. Ford Kuga Hybrid plug-in zmniejszy twój osobisty wpływ na naszą planetę, a do tego znacznie obniży rachunki za paliwo. Układ hybrydowy daje wymierne korzyści środowiskowe i ekonomiczne.

Wprowadzając na rynek nowy model, producenci samochodów definiują grupę potencjalnych użytkowników. Inne osoby będą kupowały kabriolety, inne samochody z silnikami diesla, a jeszcze inne hybrydowe SUVy.

Zastanówmy się jaka mogłaby być definicja użytkownika samochodu hybrydowego, ale z hybrydą typu plug-in. Za przykład niechaj posłuży Ford Kuga, który dostępny jest aż w trzech odmianach hybrydowych, w tym z tą najbardziej zaawansowaną hybrydą typu plug-in.

Zanim rozpoczniemy nasze modelowanie potencjalnego użytkownika, wyjaśnijmy co to jest hybryda typu plug-in. Jest to układ napędowy składający się z klasycznego silnika spalinowego, silnika elektrycznego oraz całkiem pojemnej – liczącej kilkanaście kilowatogodzin pojemności – baterii, która umożliwia przejechanie takim samochodem dystansów około 50-60 kilometrów w trybie zeroemisyjnym, czyli tym w pełni elektrycznym.

Aby cieszyć się z korzyści, jakie daje eksploatacja hybrydy plug-in musimy spełnić jeden, podstawowy, ale bardzo ważny warunek. Musimy mieć dostęp do najprostszej sieci elektrycznej o napięciu 230 V. Czy to będzie w garażu, na parkingu, czy też na miejscu postojowym w pracy, nie ma kompletnie znaczenia. Ważne jest, abyśmy mieli możliwość ładowania baterii Kugi Hybrid plug-in z zewnętrznego źródła energii.

Jaki zatem może być ten modelowy użytkownik hybrydy plug-in?

Będzie to osoba mieszkająca pod miastem, w domu jednorodzinnym, z garażem, która codziennie pokonuje około 40 kilometrów w drodze do pracy i z powrotem do domu. Warunkiem sprzyjającym, ale niekoniecznym, jest fakt korzystania z energii produkowanej w instalacji fotowoltaicznej. Wtedy będzie po prostu taniej.

Dlaczego w całym tym modelowaniu tak mocno podkreślamy konieczność posiadania dostępu do instalacji elektrycznej? Ponieważ tylko jazda z baterią wypełnioną energią elektryczną zapewni nam zyski ekonomiczne i środowiskowe. Mówiąc prościej: będzie oszczędniej i czyściej.

Ford Kuga Hybrid plug-in może w trybie elektrycznym pokonać dystanse do 60 kilometrów. Oznacza to, że dojazd do pracy (i powrót do domu) kosztować będzie – przy dzisiejszych cenach energii – około 10 złotych. Jest to kwota mocno konkurencyjna, pod warunkiem, że akumulator ładować będziemy w przydomowym garażu.

Na dodatek taka jazda będzie bardzo ekologiczna, ponieważ w trybie elektrycznym Kuga nie emituje szkodliwych związków (w tym tego najbardziej nielubianego CO2). A zatem nasz wpływ na środowisko naturalne będzie bardzo mały.

Mimo ograniczonego zasięgu w trybie elektrycznym Ford Kuga Hybrid plug-in daje nam duże możliwości. Wszak w momencie, kiedy zabraknie nam już energii w akumulatorze, pokładowy komputer uruchomi silnik spalinowy, a wtedy kres naszej podróży jest tam, gdzie sięga nasza wyobraźnia.

Tu ważna uwaga. Kierowca Kugi może wybrać sobie jeden z czterech trybów pracy układu hybrydowego. Wśród nich jest tryb pracy mieszanej, w którym silnik spalinowy wspomagany jest jednostką elektryczną. Taki program, odciążający spalinówkę w najbardziej krytycznych momentach, pozwala znacznie obniżyć średnie zużycie paliwa, nawet do poziomu 2-3 litrów benzyny bezołowiowej na dystansie 100 kilometrów.

Hybrydy tupu plug-in to znakomity etap pośredni pomiędzy motoryzacją spalinową, a elektryczną. Oprócz nieograniczonych zasięgów, dają nam duże korzyści zarówno środowiskowe, jak i ekonomiczne. Możemy jeździć taniej, a do tego zmniejszyć nasz wpływ na środowisko naturalne. I to się nazywa proekologiczny kompromis.

MW

Reklama

Może Cię również zainteresować

Aktualności

W pierwszej połowie roku 2020, Audi dostarczyło do klientów na całym świecie 17 641 sztuk modelu e-tron.

Aktualności

Po wielu miesiącach zapowiedzi spółka ElectroMobility Poland ujawniła prototypy polskich samochodów elektrycznych

Aktualności

Pierwszy na świecie elektryczny rajdowy puchar jednej marki

Aktualności

Najnowsze badanie przeprowadzone na polskich respondentach przez zespół analityczny InsightOut Lab we współpracy z marką Volkswagen dowodzi, że rozwój rynku fotowoltaicznego może pozytywnie wpłynąć...