Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

Miliardy w e-mobilność – nowy pakiet inwestycyjny w Kalifornii

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom podpisał właśnie pakiet inwestycyjny o wartości 15 miliardów dolarów z czego aż 3,9 miliarda dolarów przeznaczone będzie na projekty związane z e-mobilnością.

Pakiet obejmuje środki, które zostaną przeznaczone na wprowadzenie na drogi Kalifornii: 1000 bezemisyjnych pojazdów transportowych, 1000 bezemisyjnych autobusów szkolnych i 1000 autobusów transportu publicznego oraz stworzenie niezbędnej do tego infrastruktury. Cześć pieniędzy przeznaczonych zostanie prawdopodobnie na dofinansowanie zakupu używanych samochodów elektrycznych.

Pakiet inwestycyjny o wartości 15 miliardów dolarów będzie finansował walkę ze zmianami klimatycznymi, z którymi w ostatnich latach walczy Kalifornia. Według demokratów rządzących w tym stanie przyjęte uchwały są „największym pakietem klimatycznym w historii stanu”. Co istotne ponad 25 procent tej sumy ma zostać przeznaczona na promowanie elektromobilności.

Priorytetowy status

Pakiet o wartości 3,9 miliarda dolarów obejmuje środki, które zostaną przeznaczone na wprowadzenie na drogi Kalifornii: 1000 bezemisyjnych pojazdów transportowych, 1000 bezemisyjnych autobusów szkolnych i 1000 autobusów transportu publicznego oraz stworzenie niezbędnej do tego infrastruktury. Projekty, które wpisują się w te usługi będą miały statut priorytetowy, ponieważ „przynoszą korzyści tak zwanym społecznościom znajdującym się w niesprzyjającej sytuacji”.

Używane elektryki z dotacją

Planowane jest również sfinansowanie zachęt na zakup pojazdów elektrycznych oraz specjalnych zachęt na zakup pojazdów elektrycznych dla Kalifornijczyków o niskich dochodach, którzy wymieniają swój stary samochód na nowy lub używany pojazd z zaawansowaną technologią (tutaj najprawdopodobniej będzie chodzić o zakup używanych elektryków).

Kompleksowe podejście

Kalifornia podwaja swoje wysiłki, aby stawić czoła kryzysowi klimatycznemu, jednocześnie chroniąc najbardziej dotknięte społeczności. Wdrażamy nasze ustawy, (…) oraz strategiczne inwestycje w całym spektrum zadań, mających na celu ochronę społeczności przed ekstremalnymi upałami, podnoszeniem się poziomu mórz i innymi zagrożeniami klimatycznymi, które zagrażają najsłabszym spośród nas – powiedział gubernator Kalifornii Gavin Newsom.

Prymus elektromobilności

Działania Kalifornii, amerykańskiego prymusa elekromobilości wpisują się w zamierzenia prezydenta USA. Joe Biden na początku kwietnia przedstawił szczegółowy plan inwestycyjny opiewający na dwa biliony dolarów, który zawierał środki w wysokości 174 miliardów dolarów na rozwój mobilności elektrycznej. Projekt ustawy proponował m. in. aż 100 miliardów dolarów na różnego rodzaju „zachęty” dla osób przymierzających się do zakupu auta EV (w tym ulgi podatkowe na samochody elektryczne), 15 miliardów dolarów na infrastrukturę (stacje ładowania), 20 miliardów dolarów na elektryczne autobusy szkolne, 25 miliardów dolarów na elektryczne autobusy transportu publicznego i 14 miliardów dolarów na inne ulgi podatkowe.

Senacki kompromis

Pod koniec czerwca doszło w Senacie do kompromisu Republikanów i Demokratów w sprawie ustawy, w wyniku którego okrojono prezydencki projekt. W myśl porozumienia amerykański plan budowy krajowej sieci 500 000 stacji ładowania pojazdów elektrycznych wciąż zostanie dofinansowany olbrzymią kwotą 7,5 miliarda dolarów (Biden założył dwa razy więcej pieniędzy na ten cel). Na zakup elektrycznych autobusów szkolnych i autobusów komunikacji miejskiej projekt zaaprobowany przed obie partie przewiduje obecnie także 7,5 mld – zamiast wcześniejszych 45 mld dolarów.

Źródło: ORPA, gov.ca.gov

Reklama