Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

IONIQ 5 Robotaxi – w transporcie publicznym od 2023 roku

Motional, światowy lider w dziedzinie jazdy autonomicznej oraz Hyundai Motor Group przedstawiają autonomiczną taksówkę, która powstała w oparciu o model IONIQ 5 (zwanej dalej IONIQ 5 Robotaxi).

IONIQ 5 Robotaxi została zbudowana w oparciu o elektryczny model IONIQ 5, którego światowa premiera miała miejsce w tym roku. IONIQ 5 Robotaxi firmy Motional jest autonomicznym pojazdem poziomu 4 według klasyfikacji SAE, może zatem bezpiecznie pełnić swoje funkcje bez udziału kierowcy. IONIQ 5 Robotaxi to połączenie dwóch najbardziej przełomowych technologii w dziedzinie mobilności: elektryfikacji i autonomicznej jazdy. Połączenie tych technologii może sprawić, że transport stanie się inteligentniejszy, bezpieczniejszy i bardziej zrównoważony.

IONIQ 5 Robotaxi to pierwszy pojazd komercyjny Motional. Motional rozpocznie transport pasażerów z wykorzystaniem IONIQ 5 Robotaxi w 2023 roku w ramach partnerstwa z Lyft.

Powstanie pojazdu

IONIQ 5 Robotaxi powstała dzięki współpracy Motional i Hyundai Motor Group. Obie firmy pracowały ramię w ramię przez cały okres opracowywania projektu. Każda z firm wniosła wiedzę specjalistyczną: Motional w zakresie technologii jazdy autonomicznej, a Hyundai w zakresie możliwości badawczo-rozwojowych i produkcji.

Robotaxi oddaje wizję jazdy autonomicznej Motional, która staje się rzeczywistością. Dzięki strategicznemu partnerstwu z Hyundai Motor Group i Aptiv mogliśmy korzystać z doświadczenia tych firm podczas całego procesu rozwoju pojazdu. Autonomiczna taksówka cechuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa, niezawodnością i została zoptymalizowana pod kątem kosztów produkcjiKarl Iagnemma Prezes i Dyrektor Generalny Motional

Motional i Hyundai Motor Group przywiązują dużą wagę do bezpieczeństwa oraz komfortu pasażerów. Do wszystkich funkcji, takich jak nawigacja, kierowanie, hamowanie i zasilanie, zastosowano odpowiednie zabezpieczenia, które gwarantują spokojną i płynną jazdę. Motional będzie również w stanie zapewnić zdalne wspomaganie pojazdu w przypadku napotkania niespodziewanej sytuacji na drodze, takiej jak roboty drogowe lub powódź. W takim przypadku zdalny operator Motional połączy się z pojazdem i skieruje go na odpowiedni tor jazdy.

Hyundai przekształcił model IONIQ 5, elektryczny model zbudowany na platformie dedykowanej dla pojazdów elektrycznych, w pojazd autonomiczny. W IONIQ 5 Robotaxi zastosowaliśmy różne systemy redundancji, a także szereg technologii zapewniających bezpieczeństwo i wygodę pasażerów. Dzięki udanej integracji modelu IONIQ 5 z technologią autonomicznej jazdy Motional, z dumą ogłaszamy, że zrobiliśmy kolejny ważny krok na drodze do komercjalizacji tej autonomicznej taksówki – Woongjun Jang – Szef Autonomous Driving Center w Hyundai Motor Group.

Lider usług robotaxi

Motional powstał w marcu 2020 roku jako spółka joint venture pomiędzy Hyundai Motor Group, jednym z największych na świecie producentów pojazdów oferujących inteligentne rozwiązania w zakresie mobilności, a Aptiv, światowym liderem technologii przemysłowych w dziedzinie zaawansowanego bezpieczeństwa, elektryfikacji i łączności pojazdów. Motional został stworzony, aby przyspieszyć rozwój i komercjalizację najbardziej wydajnych i najbezpieczniejszych pojazdów autonomicznych na świecie.

Zespół Motional posiada wieloletnie doświadczenie w technologii autonomicznej jazdy oraz w obsłudze komercyjnych usług robotaxi. Firma przewiozła setki tysięcy Klientów flotą robotaxi za pośrednictwem sieci Lyft w Las Vegas. Firma jako jedyna w swojej branży współpracuje z dwoma dużymi podmiotami oferującymi przewozy samochodowe: Lyft i Via. Teraz Motional wkracza w kolejną fazę komercjalizacji usługi przejazdów bez udziału kierowcy. Robotaxi IONIQ 5 zostanie zastosowana na wielu rynkach, w tym w USA, wyznaczając punkt zwrotny dla autonomicznej technologii i kładąc podwaliny pod zrobotyzowaną rzeczywistość.

Motional i Hyundai Motor Group zadebiutują z IONIQ 5 RObotaxi na targach IAA Mobility w Monachium w dniach 7-12 września. Grupa nie może doczekać się, aby przedstawić publiczności tę najnowszą technologię.

 

Reklama