Połącz się z nami

Cześć, wpisz to czego szukasz

Aktualności

IONIQ 5 Robotaxi – w transporcie publicznym od 2023 roku

Motional, światowy lider w dziedzinie jazdy autonomicznej oraz Hyundai Motor Group przedstawiają autonomiczną taksówkę, która powstała w oparciu o model IONIQ 5 (zwanej dalej IONIQ 5 Robotaxi).

IONIQ 5 Robotaxi została zbudowana w oparciu o elektryczny model IONIQ 5, którego światowa premiera miała miejsce w tym roku. IONIQ 5 Robotaxi firmy Motional jest autonomicznym pojazdem poziomu 4 według klasyfikacji SAE, może zatem bezpiecznie pełnić swoje funkcje bez udziału kierowcy. IONIQ 5 Robotaxi to połączenie dwóch najbardziej przełomowych technologii w dziedzinie mobilności: elektryfikacji i autonomicznej jazdy. Połączenie tych technologii może sprawić, że transport stanie się inteligentniejszy, bezpieczniejszy i bardziej zrównoważony.

IONIQ 5 Robotaxi to pierwszy pojazd komercyjny Motional. Motional rozpocznie transport pasażerów z wykorzystaniem IONIQ 5 Robotaxi w 2023 roku w ramach partnerstwa z Lyft.

Powstanie pojazdu

IONIQ 5 Robotaxi powstała dzięki współpracy Motional i Hyundai Motor Group. Obie firmy pracowały ramię w ramię przez cały okres opracowywania projektu. Każda z firm wniosła wiedzę specjalistyczną: Motional w zakresie technologii jazdy autonomicznej, a Hyundai w zakresie możliwości badawczo-rozwojowych i produkcji.

Robotaxi oddaje wizję jazdy autonomicznej Motional, która staje się rzeczywistością. Dzięki strategicznemu partnerstwu z Hyundai Motor Group i Aptiv mogliśmy korzystać z doświadczenia tych firm podczas całego procesu rozwoju pojazdu. Autonomiczna taksówka cechuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa, niezawodnością i została zoptymalizowana pod kątem kosztów produkcjiKarl Iagnemma Prezes i Dyrektor Generalny Motional

Motional i Hyundai Motor Group przywiązują dużą wagę do bezpieczeństwa oraz komfortu pasażerów. Do wszystkich funkcji, takich jak nawigacja, kierowanie, hamowanie i zasilanie, zastosowano odpowiednie zabezpieczenia, które gwarantują spokojną i płynną jazdę. Motional będzie również w stanie zapewnić zdalne wspomaganie pojazdu w przypadku napotkania niespodziewanej sytuacji na drodze, takiej jak roboty drogowe lub powódź. W takim przypadku zdalny operator Motional połączy się z pojazdem i skieruje go na odpowiedni tor jazdy.

Hyundai przekształcił model IONIQ 5, elektryczny model zbudowany na platformie dedykowanej dla pojazdów elektrycznych, w pojazd autonomiczny. W IONIQ 5 Robotaxi zastosowaliśmy różne systemy redundancji, a także szereg technologii zapewniających bezpieczeństwo i wygodę pasażerów. Dzięki udanej integracji modelu IONIQ 5 z technologią autonomicznej jazdy Motional, z dumą ogłaszamy, że zrobiliśmy kolejny ważny krok na drodze do komercjalizacji tej autonomicznej taksówki – Woongjun Jang – Szef Autonomous Driving Center w Hyundai Motor Group.

Lider usług robotaxi

Motional powstał w marcu 2020 roku jako spółka joint venture pomiędzy Hyundai Motor Group, jednym z największych na świecie producentów pojazdów oferujących inteligentne rozwiązania w zakresie mobilności, a Aptiv, światowym liderem technologii przemysłowych w dziedzinie zaawansowanego bezpieczeństwa, elektryfikacji i łączności pojazdów. Motional został stworzony, aby przyspieszyć rozwój i komercjalizację najbardziej wydajnych i najbezpieczniejszych pojazdów autonomicznych na świecie.

Zespół Motional posiada wieloletnie doświadczenie w technologii autonomicznej jazdy oraz w obsłudze komercyjnych usług robotaxi. Firma przewiozła setki tysięcy Klientów flotą robotaxi za pośrednictwem sieci Lyft w Las Vegas. Firma jako jedyna w swojej branży współpracuje z dwoma dużymi podmiotami oferującymi przewozy samochodowe: Lyft i Via. Teraz Motional wkracza w kolejną fazę komercjalizacji usługi przejazdów bez udziału kierowcy. Robotaxi IONIQ 5 zostanie zastosowana na wielu rynkach, w tym w USA, wyznaczając punkt zwrotny dla autonomicznej technologii i kładąc podwaliny pod zrobotyzowaną rzeczywistość.

Motional i Hyundai Motor Group zadebiutują z IONIQ 5 RObotaxi na targach IAA Mobility w Monachium w dniach 7-12 września. Grupa nie może doczekać się, aby przedstawić publiczności tę najnowszą technologię.

 

Reklama

Może Cię również zainteresować

Aktualności

W pierwszej połowie roku 2020, Audi dostarczyło do klientów na całym świecie 17 641 sztuk modelu e-tron.

Aktualności

Po wielu miesiącach zapowiedzi spółka ElectroMobility Poland ujawniła prototypy polskich samochodów elektrycznych

Aktualności

Pierwszy na świecie elektryczny rajdowy puchar jednej marki

Aktualności

Najnowsze badanie przeprowadzone na polskich respondentach przez zespół analityczny InsightOut Lab we współpracy z marką Volkswagen dowodzi, że rozwój rynku fotowoltaicznego może pozytywnie wpłynąć...