Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

BMW – Akumulator samochodowy ze stałym elektrolitem do końca dekady

BMW Group przyspiesza rozwój swojej technologii akumulatorów przyszłości, wspierając w ten sposób tworzenie się europejskiego łańcucha wartości ogniw i akumulatorów. W tym kontekście prezes zarządu BMW AG, Oliver Zipse, otrzymał dziś od Federalnego Ministra Gospodarki i Energii, Petera Altmaiera, oraz Ministra Gospodarki, Rozwoju i Energii Bawarii, Huberta Aiwangera, decyzję o dofinansowaniu na wsparcie projektów akumulatorowych BMW Group w ramach projektu IPCEI.

Dla BMW Group jedno jest pewne: wydajne i trwałe systemy magazynowania energii są centralnym czynnikiem sukcesu dla indywidualnej mobilności przyszłości. Rozwijanie wysoce innowacyjnych i trwałych ogniw akumulatorowych stanowi zatem również kluczowy element wysokowydajnego europejskiego łańcucha wartości ogniw i akumulatorów.

Założenia te znajdują swój wyraz w Nowej Klasie, którą BMW Group po raz pierwszy zaprezentowała w marcu na konferencji prasowej dotyczącej sprawozdania finansowego. Ta nowa generacja pojazdów, która pojawi się na rynku od połowy bieżącej dekady, będzie bezkompromisowo elektryczna, cyfrowa, cyrkularna, a przy tym wyraźnie skoncentrowana na napędach w pełni elektrycznych.

Dla Nowej Klasy BMW Group rozwija kolejną generację swojej technologii akumulatorów – w połączeniu z jasną deklaracją ze strony Olivera Zipse, prezesa zarządu BMW AG: — Poprzez Nową Klasę dokonamy wielkiego skoku technologicznego w dziedzinie napędów elektrycznych — mówił on w poniedziałek w Monachium. — Chcemy znacznie zwiększyć gęstość energii ogniw przy jednoczesnym obniżeniu kosztów wykorzystania materiałów i produkcji. Znacznie zmniejszymy również wykorzystanie materiałów pierwotnych, aby zapewnić prawdziwie „zielony” akumulator.

Poprzez Nową Klasę BMW Group chce osiągnąć zasięg i koszty produkcji na poziomie najnowocześniejszych silników spalinowych. W ten sposób elektromobilność „engineered by BMW” ma zachęcić i przekonać do siebie nowe grupy nabywców na całym świecie. Dla tej szóstej generacji technologii napędów elektrycznych BMW firma w obecnej fazie rozwoju ocenia różne formaty, składy chemiczne i moduły ogniw. Kluczowym celem jest tutaj zaprojektowanie prawdziwie ekologicznych, niskoemisyjnych i nadających się do recyklingu akumulatorów.

Akumulator ze stałym elektrolitem do produkcji seryjnej – premiera pojazdu demonstracyjnego na długo przed 2025 rokiem

Jednak BMW Group już teraz snuje plany na dalszą przyszłość, wykraczającą poza tę generację: do końca dekady gęstość energii w ogniwach akumulatorowych w porównaniu do obecnego, i tak już wysokiego poziomu, ma średnio wzrosnąć o co najmniej dwucyfrową wartość procentową.

Frank Weber, członek zarządu BMW AG ds. rozwoju: — Najbardziej „zielonym” samochodem elektrycznym na świecie będzie BMW – zrównoważone od pierwszej myśli aż po recykling kończący eksploatacji. Opracowujemy ogniwo akumulatorowe przyszłości: będzie ono wydajne, bezpieczne, opłacalne i nadające się do recyklingu – od wyboru materiałów, poprzez zdolność do odzysku po użyciu w pojeździe, aż po recykling. Wszystko to powstanie w ramach europejskiego łańcucha wartości. — Weber dodaje: — Prowadzimy intensywne badania nad technologią akumulatorów ze stałym elektrolitem. Do końca dekady stworzymy akumulator samochodowy ze stałym elektrolitem do produkcji seryjnej. Pierwszy pojazd demonstracyjny z tą technologią planujemy zaprezentować na długo przed 2025 rokiem.

Elektryczna ofensywa na pełnych obrotach

Dzięki inteligentnej architekturze pojazdów i wysoce elastycznej sieci produkcyjnej, od 2023 roku na drogach będzie można już spotkać około tuzina w pełni elektrycznych modeli BMW Group. Do dostępnych już na rynku BMW i3, MINI Cooper SE i BMW iX3 w tym roku dołączą BMW iX i BMW i4, czyli dwa kluczowe innowacyjne modele – BMW i4 nawet trzy miesiące wcześniej niż pierwotnie planowano.

W najbliższych latach na rynku pojawią się w pełni elektryczne wersje bardzo popularnych modeli BMW serii 5 i BMW X1. Dołączy do nich BMW serii 7, a także następca MINI Countryman i inne modele. Tym samym już w 2023 roku BMW Group w około 90 procentach obecnych segmentów rynku będzie posiadać co najmniej jeden w pełni elektryczny model.

Do 2025 roku BMW Group będzie zwiększać sprzedaż modeli w pełni elektrycznych średnio o ponad 50% rocznie, a zatem ponad dziesięciokrotnie w porównaniu z rokiem 2020. W sumie do końca 2025 roku przedsiębiorstwo dostarczy klientom około dwóch milionów w pełni elektrycznych pojazdów.

W oparciu o obecne oczekiwania rynkowe BMW Group przewiduje, że do 2030 roku co najmniej 50 procent jej globalnej sprzedaży będą stanowiły pojazdy w pełni elektryczne. W sumie w ciągu najbliższych około dziesięciu lat firma wprowadzi na drogi około dziesięciu milionów w pełni elektrycznych pojazdów.

Tym samym BMW Group ze swoją strategią jest na dobrej drodze do osiągnięcia ambitnych celów UE w zakresie redukcji emisji CO2 również w roku 2025 i 2030.

Zaangażowanie BMW Group w ramach IPCEI.

W ramach dwóch IPCEI (Important Projects of Common European Interest) dotyczących akumulatorów BMW Group opracowuje wysoce innowacyjne, zrównoważone, zoptymalizowane pod względem działania i efektywne kosztowo ogniwa akumulatorowe jako kluczowy element europejskiego łańcucha wartości ogniw i akumulatorów.

Federalne Ministerstwo Gospodarki oraz Ministerstwo Gospodarki, Rozwoju i Energii Bawarii wspierają ten projekt w ramach europejskiego procesu finansowania IPCEI 1 (Important Projects of Common European Interest).

Minister Altmaier: — Dzięki wspólnym projektom europejskim udało się stworzyć łańcuch wartości akumulatorów w Niemczech i Europie oraz zapewnić trwałe miejsca pracy. Wspieramy BMW w dwóch konkretnych projektach w dziedzinie magazynowania energii w akumulatorach. Oba te przedsięwzięcia mają kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju elektromobilności w Niemczech.

Po opracowaniu nowej generacji ogniw litowo-jonowych oraz innowacyjnej koncepcji modułu i systemu akumulatorowego w pierwszym IPCEI, prace BMW w drugim IPCEI koncentrują się na rozwijaniu kolejnej generacji ogniw litowo-jonowych, rozwijaniu i optymalizacji technologii procesowych oraz budowie prototypowej linii produkcyjnej innowacyjnych modułów i systemów akumulatorowych.

BMW Group jak żaden inny producent samochodów angażuje się w badania, rozwój i industrializację łańcuchów wartości akumulatorów w Niemczech. Wyniki badań przeprowadzanych przez BMW Group i partnerów biorących udział w projekcie IPCEI napędzają bowiem rozwój zintegrowanego europejskiego łańcucha wartości akumulatorów. Ponadto wspólnie z europejskimi partnerami badawczo-rozwojowymi badane są różne koncepcje akumulatorów ze stałym elektrolitem, a najbardziej obiecujący z nich zostanie wdrożony jako prototyp. W ten sposób przedsiębiorstwo otwiera drogę do pomyślnego rozwijania i produkcji ogniw akumulatorowych w Europie.

Reklama