Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

Rumunia stawia na elektryczne autobusy – wielka wygrana Solarisa

7 rumuńskich miast rozpisało przetarg na 131 nowoczesnych, bezemisyjnych autobusów elektrycznych. Solaris spośród tej puli otrzymał w drodze postępowania przetargowego zamówienie na 123 12-metrowe pojazdy dla 6 miast: Iasi, Sibiu, Sighetu Marmatiei, Suceava, Targu Mures oraz Pitesti.

Łączna wartość zamówienia to blisko 65 mln EUR. Szczegółowe harmonogramy dostaw są różne dla poszczególnych miast, jednak wszystkie zamówienia zostaną zrealizowane do końca 2022 roku.

Z radością przyjęliśmy informację o wynikach przetargu ogłoszonego przez Ministerstwo Robót Publicznych, Rozwoju i Administracji w Rumunii. Obserwowanie, jak kolejne miasta podejmują tak perspektywiczne i prośrodowiskowe decyzje związane z rozbudową nowoczesnej, bezemisyjnej floty autobusowej, to świetna wiadomość nie tylko dla nas, ale i dla kolejnych pokoleń – powiedział Petros Spinaris, Członek Zarządu Solaris Bus & Coach sp. z o.o., odpowiedzialny za obszar Sprzedaży, Marketingu i Customer Service.

Wszystkie Urbino 12 electric będą mogły być ładowane na dwa sposoby: poprzez złącze plug-in oraz pantograf. Razem z pojazdami Solaris dostarczy infrastrukturę szybkiego i wolnego ładowania do każdego z miast, która obejmie łącznie 123 ładowarki plug-in o mocy 40 kW oraz 36 ładowarek pantografowych o mocy 300 kW. Nowoczesne, zeroemisyjne pojazdy będą klimatyzowane oraz wyposażone w pełny system informacji pasażerskiej, dostosowany do indywidualnych wymogów i potrzeb każdego z miast.

Przetarg rozpisany przez Rumunię to jedno z największych zamówień na autobusy elektryczne w Europie. Przypomnijmy, że w ostatnich latach firma Solaris zrealizowała kontrakty na dostawę 130 przegubowych Solarisów Urbino 18 dla MZA Warszawa, 90 Urbino 12 electric dla Berliner Verkehrsbetriebe oraz 40 Urbino 12 electric dla ATM Mediolan.

Solaris jest już dobrze znany w Rumunii. Współpraca z tym krajem rozpoczęła się w 2002 roku. W tym czasie Solaris dostarczył do rumuńskich przewoźników już ponad 300 pojazdów, w tym ponad 100 bezemisyjnych, neutralnych dla środowiska trolejbusów i ponad 40 bateryjnych Urbino 12 electric. Kolejne zamówienia dla rumuńskich miast, w tym 25 Trollino 18 dla Braszowa i 11 Trollino 12 dla Targu Jiu, są w trakcie realizacji.

Reklama