Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

Ekspansja elektromobilności – Porsche zwiększa udziały w Rimac Automobili

Zielone światło dla dalszej ekspansji elektromobilności: w miniony piątek Rada Nadzorcza Porsche AG zgodziła się na zwiększenie udziałów producenta w Rimac Automobili – z 15 do 24 procent. Ta chorwacka firma opracowuje i produkuje zaawansowane technicznie komponenty dla segmentu elektromobilności, w tym wysokowydajne zespoły napędowe oraz systemy akumulatorów.

Wytwarza też supersportowe samochody z napędem elektrycznym. Jako inwestor Porsche wspiera młodą firmę z branży technologii i sportowych aut od 2018 r. We wrześniu 2019 r. producent ze Stuttgartu-Zuffenhausen zwiększył swoje udziały w Rimac Automobili do 15 proc. Ostatnie podwyższenie kapitału stanowi rozszerzenie tego strategicznego partnerstwa – Porsche inwestuje w chorwacką firmę dodatkowe 70 mln euro. Oznacza to, że będzie miało 24 proc. udziałów, bez sprawowania kontroli nad przedsiębiorstwem.

Rimac ma doskonałe kompetencje, jeśli chodzi o rozwiązania prototypowe oraz małe serie (produkcyjne)” – powiedział Lutz Meschke, wiceprezes zarządu i członek zarządu Porsche AG ds. finansów oraz IT. „Cenimy Mate Rimaca i jego zespół jako ważnych partnerów, zwłaszcza jeśli chodzi o wspieranie nas w rozwoju komponentów. Rimac jest na dobrej drodze, aby stać się kluczowym dostawcą Porsche i innych producentów w segmencie zaawansowanych technologii. Porsche złożyło już firmie swoje pierwsze zamówienia na opracowanie wysoce innowacyjnych, seryjnych komponentów” – dodał Meschke i podkreślił, że w przyszłości obie strony będą czerpać korzyści z szerzej zakrojonej współpracy: „Mate Rimac inspiruje nas swoimi innowacyjnymi pomysłami. Z kolei jego firma korzysta z naszego know-how w zakresie produkcji i wiedzy metodologicznej w zakresie rozwoju”.

Porsche od wielu lat zwiększa inwestycje w młode firmy z potencjałem. Obecnie producent ma udziały w ponad 20 start-upach i ośmiu funduszach venture capital. „Nasza inwestycja w Rimaca okazała się absolutnie słuszna” – powiedział Meschke. „Od czasu naszej początkowej inwestycji jego wartość wielokrotnie wzrosła. Firma bardzo dobrze rozwinęła się od strony technologicznej. Krok po kroku rozszerzamy naszą współpracę i sami również korzystamy z innowacyjności Rimaca”.

Mate Rimac, założyciel firmy, z zadowoleniem przyjął decyzję o zwiększeniu zaangażowania Porsche. „Porsche okazuje nam wielkie wsparcie od 2018 r. Uważamy to za prawdziwy przywilej – że jedna z najsłynniejszych marek samochodów sportowych na świecie jest częścią Rimaca” – powiedział. „Jesteśmy dumni, że możemy razem pracować nad ekscytującymi, zelektryfikowanymi produktami. Ponieważ do grona klientów Rimac należy wielu producentów samochodów z całego świata, zarówno dla nas, jak i dla Porsche ważne jest, byśmy pozostali firmą całkowicie niezależną. Partnerstwo z Porsche pomaga nam rozwijać się i rosnąć – co jest korzystne dla wszystkich naszych klientów”.

Mate Rimac założył firmę nazwaną własnym nazwiskiem w 2009 r., w wieku zaledwie 21 lat. Od dawna miał już wtedy wizję supersportowego samochodu z napędem elektrycznym – wizję, która towarzyszyła mu jeszcze w czasie szkoły i studiów. Obecnie jego firma z siedzibą w Sveta Nedelja koło Zagrzebia zatrudnia prawie tysiąc osób. Rimac projektuje, opracowuje i produkuje elektryczne hipersamochody o mocy dochodzącej do 2000 KM i prędkości maksymalnej przekraczającej 400 km/h. Ponadto dostarcza rozwiązania techniczne oraz układy kilku znanym producentom aut elektrycznych.

Reklama