Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

Combo-e Life: napęd elektryczny dla codziennego bohatera

Gotowy, by już wkrótce stanąć przed domem pierwszego klienta — Opel wprowadza nowe Combo‑e Life z zasilaniem akumulatorowym!

Uniwersalny i praktyczny, wyjątkowo przestronny oraz w pełni elektryczny kombivan niemieckiego producenta będzie oferowany z jednymi lub dwoma bocznymi drzwiami przesuwanymi, w wersji standardowej lub XL o długości odpowiednio 4,4 lub 4,75 m, z pięcio- lub siedmiomiejscowym przedziałem pasażerskim. W zależności od stylu i warunków jazdy nowy Combo‑e Life może przejechać na jednym ładowaniu 50‑kilowatogodzinnego akumulatora nawet 280 kilometrów (WLTP[1]). „Zatankowanie” energii do 80 procent pojemności akumulatora na publicznej stacji ładowania trwa około 30 minut.

Opla Combo‑e Life docenią szczególnie młode rodziny entuzjastyczne wobec „zielonej motoryzacji”, prowadzące aktywny i intensywny tryb życia, mieszkające w podmiejskiej okolicy, z kilkorgiem dzieci, które trzeba dowozić do szkoły. Nowy elektryczny samochód ze znakiem Blitz może także holować przyczepę o masie do 750 kg[2] (najlepszy wynik w tym segmencie rynku), w czym pomaga opcjonalny system stabilizacji przyczepy.

Combo‑e Life jest wielofunkcyjnym samochodem do użytku codziennego w naszej gamie zelektryfikowanych modeli osobowych” — mówi dyrektor generalny firmy Opel, Michael Lohscheller. „Nowa wersja naszego kombivana z napędem w pełni elektrycznym oferuje klientom zainteresowanym przestronnym, wielomiejscowym samochodem dodatkowe korzyści w postaci zerowej emisji i niemal bezgłośnego napędu”.

Napęd elektryczny: czysta mobilność w centrum i poza miastem

Dzięki elektrycznemu napędowi generującemu moc 100 kW (136 KM) i 260 Nm momentu obrotowego Combo‑e Life sprawdza się także na dłuższych i szybszych trasach. W zależności od wersji modelu kombivan przyspiesza od 0 do 100 km/h w zaledwie 11,2 sekundy[3], a prędkość maksymalna 130 km/h (elektronicznie ograniczona) pozwala na swobodne podróżowanie autostradą. Zaawansowany system odzyskiwania energii z hamowania działający w dwóch trybach wybieranych przez użytkownika dodatkowo zwiększa efektywność pojazdu.

Akumulator zawierający 216 ogniw w 18 modułach został umieszczony pod podłogą między przednią a tylną osią, bez ograniczania funkcjonalności przedziału pasażerskiego. Takie umiejscowienie akumulatora obniża też środek ciężkości, poprawiając stabilność przy silnym wietrze oraz w zakrętach, co zwiększa przyjemność z jazdy.

Akumulator trakcyjny Combo‑e może być ładowany na kilka sposobów, w zależności od dostępnej infrastruktury — za pomocą ładowarki naściennej, na stacji szybkiego ładowania, a nawet z domowego gniazdka elektrycznego. Naładowanie akumulatora o pojemności 50 kW w 80 procentach na publicznej stałoprądowej stacji ładowania o mocy 100 kW zajmuje niespełna 30 minut. W zależności od rynku i infrastruktury Opel Combo‑e jest standardowo wyposażony w wydajną trójfazową ładowarkę pokładową o mocy 11 kW lub jednofazową ładowarkę 7,4 kW.

Najlepszy w swojej klasie: liczne i najnowocześniejsze systemy wspomagające kierowcę

Podobnie jak spalinowi krewniacy z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi, nagrodzeni przez AUTOBEST w plebiscycie „Best Buy Car Europe 2019”, bezemisyjny Combo‑e Life nie uznaje kompromisów pod względem bezpieczeństwa, komfortu ani wygody. Kompleksowe portfolio najlepszych technologii i systemów wspomagających kierowcę stawia go w czołówce swojej klasy i obejmuje między innymi system kontroli zjazdu ze wzniesienia, asystenta pasa ruchu z wykrywaniem zmęczenia kierowcy, rozpoznawanie znaków drogowych, alarm przedkolizyjny z ochroną pieszych oraz system automatycznego hamowania awaryjnego.

Przy parkowaniu szczególnie przydaje się panoramiczna kamera cofania, która poprawia widoczność do tyłu i na boki. Użytkownicy potrzebujący lepszej przyczepności na błotnistej, piaszczystej lub zaśnieżonej nawierzchni mogą zamówić Combo‑e Life z elektronicznym systemem kontroli trakcji IntelliGrip.

Opel oferuje model Combo‑e Life w dwóch długościach nadwozia (4,40 m lub 4,75 m w odmianie XL), z pięcio- lub siedmiomiejscową kabiną, która może zainteresować taksówkarzy. Bagażnik w krótszej odmianie pięciomiejscowej ma co najmniej 597 litrów pojemności (850 litrów w dłuższym wariancie). Po złożeniu tylnych siedzeń wielofunkcyjny codzienny bohater zamienia się w małą „ciężarówkę”. Pojemność bagażnika w wersji krótkiej wzrasta wówczas ponad trzykrotnie — do 2126 litrów — a w wersji przedłużonej wynosi aż 2693 litry. Dodatkowo opcjonalnie składany fotel pasażera może utworzyć jedną płaszczyznę ze złożonymi tylnymi siedzeniami — wówczas do środka zmieści się nawet deska surfingowa.

Niebo nad głową: panoramiczny dach z elektrycznie sterowaną osłoną i schowek w suficie

Bagaż jest bezpiecznie schowany, a opcjonalny panoramiczny dach pozwala oglądać gwiazdy lub cieszyć się słoneczną pogodą. Gdyby jednak słońce świeciło zbyt mocno, wystarczy użyć przycisku w konsoli środkowej, żeby zasłonić okno elektrycznie sterowaną roletą. Panoramiczny dach stwarza wrażenie większej przestrzeni wewnątrz samochodu, a zarazem oświetla wnętrze, zapewniając przyjemną atmosferę. W Oplu Combo‑e Life z panoramicznym szklanym dachem montowany jest podwieszany schowek ze standardowym podświetleniem LED, biegnący przez środek samochodu. W tej konfiguracji nowy model Opla jest również wyposażony w duży schowek o pojemności 36 litrów zamontowany nad tylną półką w bagażniku.

W obu odmianach modelu klienci mają do wyboru standardową tylną kanapę dzieloną w proporcji 60/40 lub trzy pojedyncze fotele, które można wygodnie złożyć od strony bagażnika. W obu przypadkach każde z siedzeń wyposażone jest standardowo w osobne mocowania Isofix, co pozwala na zamontowanie trzech fotelików obok siebie.

Gdy wszyscy zasiądą już wygodnie na swoich miejscach, mogą korzystać z pokładowych multimediów. Systemy Multimedia i Multimedia Navi Pro są wyposażone w duże 8-calowe ekrany dotykowe i wydajne moduły łączności. Obydwa systemy można zintegrować z telefonem przez Apple CarPlay i Android Auto.

E‑usługi: OpelConnect oraz aplikacja myOpel

Maksymalny komfort użytkowania Combo-e Life zapewniają OpelConnect oraz aplikacja myOpel. Pakiet OpelConnect obejmuje funkcję wzywania pomocy w razie wypadku lub awarii (eCall) oraz wiele innych usług dostarczających informacji o stanie i parametrach pojazdu. Dostępna w Combo-e Life nawigacja online[4] na bieżąco informuje o sytuacji w ruchu drogowym.

Nowy Combo‑e Life pojawi się u dealerów jesienią tego roku, dołączając do modeli Corsa‑e, Mokka‑e, Grandland X plug‑in hybrid oraz Zafira‑e Life jako najnowszy przedstawiciel oferty zelektryfikowanych samochodów osobowych marki Opel. Wraz z nową generacją Astry, a także lekkimi pojazdami użytkowymi Vivaro‑e, Combo‑e i Movano‑e do końca roku marka będzie miała w swoim portfolio aż dziewięć zelektryfikowanych modeli. Firma Opel planuje zelektryfikowane wszystkich swoich modeli osobowych i dostawczych do 2024 r.

Reklama