Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

DIRECT4 – nowa technologia sterowania napędem elektrycznym

W ubiegłym roku w ramach nowej globalnej strategii elektryfikacji Lexus zaprezentował na salonie samochodowym w Tokio futurystyczny model koncepcyjny LF-30, który zyskał uznanie obserwatorów wizjonerstwem designu i wyrafinowaniem technologicznym. Nowa strategia, nazwana „Lexus Electrified”, ma na celu doprowadzenie do prawdziwego przełomu w dziedzinie osiągów i właściwości jezdnych samochodu oraz kontroli kierowcy i dostarczanej mu przyjemności z jazdy.

Lexus prezentuje jedną z najważniejszych technologii Lexus Electrified, która stanowi fundament tej wizji: DIRECT4, nowy system kontroli napędu elektrycznego, zaprojektowany z myślą o kolejnej generacji modeli hybrydowych i elektrycznych na baterię.

DIRECT4 precyzyjnie kontroluje doprowadzany do kół moment obrotowy wytwarzany przez przedni i tylny silnik elektryczny, a także siłę hamowania wszystkich kół. Automatycznie rozdzielając napęd pomiędzy przednią i tylną oś, system dostosowuje sposób napędzania auta do działań kierowcy, nadając samochodowi najlepszą możliwą dynamikę. System opiera się na przedniej i tylnej e-osi, na które składają się rozwijający wysoki moment obrotowy silnik elektryczny i układ transaxle, skupiając się na optymalizacji rozdziału siły napędowej. A ponieważ silniki są połączone z kołami bezpośrednio, całość działa bez wahań i opóźnień.

Jego działanie jest intuicyjne i szybkie w reakcjach, dając kierowcy prawdziwe poczucie pełnej integracji z samochodem. Ponadto zapewnia idealną równowagę między przewidywalnością a ekscytacją potężnym liniowym przyspieszeniem i ogromnymi możliwościami w pokonywaniu szybkich zakrętów. Jednocześnie system zaprojektowano tak, by był maksymalnie wyciszony i komfortowy – również zgodnie z DNA marki Lexus.

Nową technologię prezentuje w krótkim filmie Takashi Watanabe, główny inżynier projektu Lexus Electrified. Film obejmuje także praktyczną demonstrację zalet DIRECT4 w postaci jazd torowych prototypowych samochodów.

Watanabe wyjaśnia, że jednym z kluczowych celów wizji Lexus Electrified jest wykorzystywanie nowych technologii elektrycznych w celu podkreślenia tych elementów dynamiki jazdy, na które reagują ludzkie zmysły.

Opracowując DIRECT4, Lexus miał oparcie w swoich bogatych doświadczeniach w tworzeniu technologii związanych z elektrycznymi i zelektryfikowanymi pojazdami. Ta ogromna wiedza to również wsparcie dla opracowywania „Lexus Driving Signature”, unikalnego standardu, który definiować będzie dynamiczne możliwości kolejnej generacji samochodów marki Lexus. „Lexus Driving Signature” ma zapewnić kierowcom naturalne „czucie” samochodu, wrażenie jedności z pojazdem oraz prawdziwy komfort bazujący na zaufaniu do zaprojektowanego w starannie przemyślany sposób auta o prawidłowo zrównoważonych dozach ekscytacji i przewidywalności.

Film pozwala również zerknąć na sposób, w jaki w Lexusie myślimy o przyszłości designu i konstruowania – na przykładzie szkiców i zdjęć nowego modelu koncepcyjnego, który zostanie przedstawiony światu w pierwszym kwartale 2021 roku.

Główny Inżynier Koichi Suga wyjaśnia, jak technologie związane z elektryfikacją wpłyną na stylistykę i osiągi samochodów, np. przez brak wymogu instalowania z przodu chłodnicy utrzymującej właściwą temperaturę silnika. To stworzy nowe możliwości artystycznego wyrażenia w trójwymiarowej formie samochodu technologicznego zaawansowania.

Reklama