Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

Audi prezentuje bolid e-tron FE07, który wystartuje w Mistrzostwach Świata FIA Formuła E

Od zera do setki w zaledwie 2,8 sekundy, ponad 95 procent więcej wydajności całego samochodu i gotowość każdego podzespołu na nawet najbardziej nieprzewidziane wydarzenia. To najważniejsze cechy skonstruowanego przez Audi Sport nowego Audi e-tron FE07, którego sercem jest układ generatora-rozrusznika MGU05. Ten w pełni elektryczny bolid wyścigowy w odświeżonym designie, zadebiutuje na torze podczas sesji testowej w hiszpańskiej Valencii.

W sezonie 2021, który rozpocznie się w połowie stycznia wyścigiem w Chile, Formuła E po raz pierwszy zaliczana będzie do oficjalnych Mistrzostw Świata FIA. Dla Audi zaangażowanie w serię wyścigów samochodów w pełni elektrycznych jest nie tylko sportową rywalizacją na najwyższym światowym poziomie, ale również wsparciem transformacji marki w kierunku zrównoważonej i cyfrowej mobilności klasy premium. „Sporty motorowe zawsze miały decydujące znaczenie dla Audi i rozwoju technicznego marki. To właśnie w sportach motorowych zrodziło się nasze najsłynniejsze hasło „Vorsprung durch Technik” – mówi dyrektor zespołu Allan McNish.

The Audi e-tron FE07 was presented during the Audi TechTalk

Siódmy sezon Formuły E jest dla Audi okazją do zaprezentowania światowej premiery. „Audi e-tron FE07 ma całkowicie nowy, elektryczny układ napędowy, po raz pierwszy skonstruowany w całości przez nas samych” – mówi Stefan Aicher, szef rozwoju napędów elektrycznych w Audi Sport. Podczas gdy w ostatnich latach montowano w bolidach ciągle optymalizowaną wersję układu napędowego opracowaną wcześniej wspólnie z partnerem technicznym Audi firmą Schaeffler, tym razem prace nad nową jednostką MGU prowadzono od początku wyłącznie w biurach konstrukcyjnych czterech pierścieni. „We wszystkich obszarach tego projektu osiągnęliśmy granice naszych możliwości” – komentuje Aicher.

Wynikiem prac jest nowe serce pojazdu: generator-rozrusznik Audi MGU05. To elektryczny, jednobiegowy układ napędowy w koncepcji wewnętrznego rotoru, z zewnętrznymi magnesami, z bardzo wydajnym systemem chłodzenia i sześcioma fazami elektrycznymi. Ponadto inżynierowie Audi pod kierownictwem Stefana Aichera, dzięki zastosowaniu lekkich materiałów i inteligentnej integracji wewnątrz pojazdu, po raz kolejny wyraźnie zredukowali masę tej jednostki. „Oszczędności na masie i ułożeniu zainwestowaliśmy bezpośrednio w sam układ. Nowy generator-rozrusznik MGU05 waży mniej niż 35 kilogramów. To wyjątkowe osiągnięcie całego zespołu” – podkreśla Aicher.

Wydajność to klucz do sukcesu w Formule E. „Dlatego robimy wszystko, by ograniczyć straty energii w systemie do absolutnego minimum” – wyjaśnia Tristan Summerscale, lider projektu „Formuła E” w Audi Sport. Szeroko zakrojone testy przeprowadzone właśnie w biurach konstrukcyjnych i warsztatach Audi Sport, były decydującym czynnikiem przy osiąganiu celu. W wielu trudnych cyklach testowych cały układ napędowy był obciążany do granic możliwości, tak by układ wysokiego napięcia osiągnął maksymalny poziomu wydajności. Rezultat był pomyślny: „Osiągnęliśmy ogólną sprawność układu napędowego na poziomie ponad 95 procent. Nowy generator-rozrusznik MGU ma nawet ponad 97 procent wydajności we wszystkich istotnych warunkach jazdy.

Szczególne wrażenie robi kompaktowy rozmiar układu w połączeniu z jego wysoką wydajnością. „Jeśli porównać nasze MGU z silnikiem spalinowym o porównywalnej mocy 250 kW, to wydajność jest nie tylko dwukrotnie większa, ale i sama jednostka jest znacznie lżejsza. Ma zaledwie 35 kilogramów” – mówi Tristan Summerscale. „To wyraźnie pokazuje, jak wydajnym rozwiązaniem jest elektryczny układ napędowy„.

Audi e-tron FE07, za którego sterami zasiądą Lucas di Grassi i René Rast ma również zupełnie nowe malowanie. Oprócz elementów w rzucającym się z daleka w oczy kolorze jasnopomarańczowym i w mocnej zieleni (barwy partnera technicznego Audi, firmy Schaeffler), cały przód utrzymany jest w bieli. Audi ma też dwóch nowych partnerów w tym projekcie: markę Castrol – jednego z wiodących na świecie producentów środków smarnych oraz firmą modową i lifestyle’ową Casamoda.

Audi e-tron FE07 zadebiutuje publicznie w najbliższą sobotę, na torze wyścigowym w Valencji. Zanim wszystkie samochody i sprzęt zostaną wysłane w podróż do Ameryki Południowej, na torze „Circuit Ricardo Tormo” spotka się wszystkich dwanaście zespołów biorących udział w sezonie 2021 Formuły E i przeprowadzi jazdy testowe, które potrwają do wtorku 1 grudnia.

Reklama