Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

SEAT rozpoczyna budowę pionierskiego laboratorium – Nowa elektromobilność

Już w drugim kwartale 2021 roku SEAT otworzy nowoczesne laboratorium o mocy testowej 1,3 MW. W przestrzeni Test Center Energy będzie można pracować nad systemami zasilania pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Inwestycja o wartości ponad 7 milionów euro to kolejny krok w kierunku rozwoju autorskiej strategii elektromobilności marki.

Elektryfikacja to jedno z najważniejszych założeń strategicznych SEAT-a. Marka rozpoczęła prace nad Test Center Energy, które ma powstać przy fabryce SEAT-a w Martorell. W nowoczesnym laboratorium akumulatorów będzie można opracować, a także przetestować różne systemy zasilania pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Budowa Test Center Energy jest ujęta w ogłoszonym niedawno przez spółkę planie inwestycyjnym o łącznej wartości 5 mld euro. Pojazdy, ogniwa i akumulatory będzie można testować w laboratorium o łącznej mocy testowej 1,3 MW, co świadczy o jego pionierskim charakterze.

Przestrzeń dla nowoczesnych rozwiązań
Powierzchnia laboratorium ma mieć około 1500 m2, a jego budowa ma zakończyć się w kwietniu 2021 r. W budynku znajdą się przestrzenie testowe ogniw baterii litowo-jonowych, akumulatorów średniego i wysokiego napięcia, a także systemów ładowania stosowanych w pojazdach elektrycznych różnego typu. W planach kompleksu znalazły się także specjalne komory klimatyczne o mocy testowej 200 kW, odtwarzające warunki atmosferyczne, w których może znaleźć się auto. To tam będą odbywać się testy akumulatorów oraz systemów modułowych. Na terytorium Test Center Energy powstanie także zaawansowane technologicznie laboratorium do projektowania i produkcji prototypów nowoczesnych akumulatorów oraz budowania interfejsów systemów testowania.

Inteligentne testy
Ponadto, SEAT planuje otwarcie specjalistycznego warsztatu, w którym docelowo można będzie przeprowadzać testy na aż sześciu pojazdach elektrycznych jednocześnie. W przestrzeni tej będzie można sprawdzić efektywność energetyczną, bezpieczeństwo systemów oraz stopień integralności funkcji. W przeprowadzeniu testów pomoże także system inteligentnego rozpoznawania i przetwarzania obrazów.

Jak zapowiada Werner Tietz, wiceprezes SEAT ds. badań i rozwoju, Test Center Energy to bardzo ważny projekt dla marki. – Jesteśmy bardzo podekscytowani tym, że nareszcie możemy zdradzić plany dotyczące tego projektu. Elektryfikacja to od wielu lat bardzo ważny temat dla SEAT-a. Budowa Test Center Energy w Hiszpanii tylko potwierdza nasze założenia. Nowoczesne laboratorium umożliwi nam opracowanie kolejnych układów napędowych dla pojazdów hybrydowych i elektrycznych, które już niebawem pojawią się w naszej ofercie.

Dziesięć lat badań
Test Center Energy dołączy do istniejącego już od 2010 roku laboratorium akumulatorów niskiego, średniego i wysokiego napięcia. Dziesięć lat krajowych, a także międzynarodowych badań i projektów umożliwiło stworzenie projektu, nowoczesnego obiektu, który będzie mieć wpływ na przyszłość elektromobilności.

Reklama