Połącz się z nami

Cześć, wpisz to czego szukasz

Aktualności

Elektryczne Solarisy w Toruniu

MZK Toruń zakupiło sześć autobusów elektrycznych marki Solaris. Zgodnie z podpisaną umową ultranowoczesne i komfortowe elektryki zabiorą na pokład Torunian dokładnie za 18 miesięcy. Pojazdy będą ładowane w ciągu dnia za pomocą szybkich ładowarek pantografowych rozmieszczonych w 3 punktach miasta, nocą zaś na zajezdni przy ul. Legionów. Będą to pierwsze autobusy elektryczne, na jakie zdecydowało się miasto.

W wyniku wygranego przetargu Solaris dostarczy do Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu sześć autobusów elektrycznych. Umowa zakłada opcję uzupełnienia zamówienia o dwa dodatkowe autobusy. Urbino 12 electric będą wyposażone w szereg udogodnień umilających miejską podróż pasażerom i kierowcom. Autobusy będą na całej długości niskopodłogowe, przez co dostępne dla osób poruszających się wózkami inwalidzkimi, a także dla pasażerów podróżujących z wózkami dziecięcymi.

Klimatyzowane pojazdy wyposażone zostaną w nowoczesny system informacji pasażerskiej z zapowiedziami głosowymi oraz monitoring. Na pokładzie autobusów będą dostępne również automaty biletowe. Pasażerowie Urbino 12 electric podczas jazdy skorzystają z bezprzewodowego Internetu, a także podładują urządzenia mobilne za pomocą ładowarek USB umieszczonych w poręczach. Dla bezpieczeństwa i komfortu kierowcy zapewniona będzie zamknięta kabina i zabudowana na całej szerokości pojazdu, wyposażona w dwoje drzwi. To rozwiązanie szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, zapewnia bowiem konieczny dystans społeczny podczas pandemii koronawirusa.

Urbino 12 electric to niezwykle nowoczesne i przyjazne mieszkańcom miast autobusy, jednak ich największą zaletą jest to, że są niezwykle ciche i nie emitują szkodliwych emisji do atmosfery, ponieważ napędzane są energią elektryczną pochodzącą z baterii. Na wyposażeniu toruńskich e-busów będzie 5 packów baterii Solaris High Power, które są przystosowane do szybkiego ładowania prądem o wysokich mocach. Ponadto dzięki osi elektrycznej z dwoma zintegrowanymi silnikami autobusy będą zapewniały płynną jazdę i przyjemne przyspieszenie.

u

Malowniczy Toruń zdecydował się na wybudowanie w mieście nowej infrastruktury ładowania. Ładowarki pantografowe o mocy 400 kW zostaną umieszczone na pętlach przy Uniwersytecie, na placu św. Katarzyny tuż przy toruńskiej Starówce i na ul. Dziewulskiego. Nocą energia w bateriach e-busów będzie uzupełniana przez 6 zajezdniowych ładowarek o mocy 120 kW.

Bardzo się cieszę, że Toruń dołączył do elektrycznej rewolucji, która opanowała transport publiczny w polskich miastach. Zakup bezemisyjnych i nowoczesnych autobusów naszej marki to z pewnością ukłon w stronę mieszkańców miasta i jasny komunikat, że ich bezpieczeństwo i komfort życia władze cenią sobie najbardziej”, oznajmił Petros Spinaris, Członek Zarządu Solaris Bus & Coach sp. z o.o., odpowiedzialny za obszar Sprzedaży, Marketingu i Customer Service w dniu podpisania umowy.

Zgodnie z podpisaną umową elektrobusy trafią do Torunia w ciągu 18 miesięcy od podpisania umowy. Dołączą do ponad 120 pojazdów marki Solaris w mieście. We wrześniu tego roku władze MZK Toruń złożyły zamówienie na kolejne 8 sztuk Urbino 12, wyposażonych w silniki Euro 6, które wyjadą na ulice miasta w maju 2021.

Reklama

Może Cię również zainteresować

Aktualności

W pierwszej połowie roku 2020, Audi dostarczyło do klientów na całym świecie 17 641 sztuk modelu e-tron.

Aktualności

Po wielu miesiącach zapowiedzi spółka ElectroMobility Poland ujawniła prototypy polskich samochodów elektrycznych

Aktualności

Pierwszy na świecie elektryczny rajdowy puchar jednej marki

Aktualności

Najnowsze badanie przeprowadzone na polskich respondentach przez zespół analityczny InsightOut Lab we współpracy z marką Volkswagen dowodzi, że rozwój rynku fotowoltaicznego może pozytywnie wpłynąć...