Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

Pierwszy w pełni elektryczny, luksusowy samochód z Japonii

Nowy w pełni elektryczny crossover Lexus UX 300e, którego sprzedaż rozpoczęła się już na wybranych europejskich rynkach, jest nasycony wpływami japońskiej kultury, widocznymi zarówno w wyrafinowanej stylistyce, jak i w sposobie, w jaki jest produkowany przez słynnych mistrzów rzemiosła Lexusa Takumi.

UX 300e to pierwszy w pełni elektryczny, luksusowy samochód z Japonii, wzmacniający pozycję Lexusa jako lidera alternatywnych napędów. Lexus to jedyna luksusowa marka z 15-letnim doświadczeniem w elektryfikacji samochodów. W tym czasie powstało co najmniej 10 modeli Lexusa z samoładującym się napędem hybrydowym, w tym kilka z układem hybrydowym 4. generacji.

Nowy UX 300e to pierwszy w pełni elektryczny model Lexusa, dlatego marka położyła szczególny nacisk, aby ten pionierski samochód wyróżniał się wyrazistym charakterem, który zawdzięcza wykorzystaniu elementów stylistycznych i materiałów zaczerpniętych z japońskiego dziedzictwa i kultury.

Wnętrze inspirowane japońską architekturą
Model UX 300e ma kompaktowe wymiary zewnętrzne, ale projektanci chcieli zapewnić w jego wnętrzu wrażenie otwartej przestrzeni. Inspirację do tego znaleźli w japońskiej architekturze.

Główny projektant UX 300e, Tetsuo Miki wyjaśnia: „Japońskie domy często mają werandę, która wyznacza płynną granicę między wnętrzem i częścią zewnętrzną. Ułatwia ona przechodzenie z jednego do drugiego. Zaadaptowaliśmy ten pomysł w nowym modelu UX 300e, tworząc płynne przejście między tym co wewnątrz i na zewnątrz samochodu”.

We wnętrzu zwraca uwagę wygląd górnej części tablicy zegarów, zdającej się sięgać na zewnątrz auta, poza przednią szybę. Samochód zapewnia kierowcy dobre wyczucie gabarytów pojazdu, znacznie ułatwia manewrowanie na ograniczonej przestrzeni.

Luksusowa kabina wykonana z tradycyjnych materiałów
Za kierownicą japońskie wpływy są widoczne w wykończeniu deski rozdzielczej, której faktura przypomina ziarno papieru o nazwie „washi”, znanego z papierowych przesuwanych drzwi w tradycyjnych japońskich domach.

Gładka, lecz bardzo solidna skórzana tapicerka foteli jest inspirowana liczącą 1200 lat japońską techniką szycia „sashiko”. Pikowaną skórę zdobią perforacje z wzorami, tworzącymi idealnie stopniowane, uporządkowane matematyczne krzywe, podkreślające wygląd siedzeń.

„Siła charakteryzującej się nawet 10 szwami na cal, pradawnej techniki sashiko sprawiła, że stała się ona popularna zarówno w tradycyjnych strojach strażackich, jak i w sztuce walki aikido” – wyjaśnia projektantka wnętrza Lexusa, Keiko Shishido.

Wyrafinowane elementy stylistyczne są wyrazem etosu gościnności Omotenashi
Pradawna japońska filozofia Omotenashi, polegająca na traktowaniu klientów, jakby byli gośćmi w czyimś domu, jest priorytetem w umyśle każdego projektanta i inżyniera Lexusa. Kierująca się zasadą „przewidywania potrzeb gości, zanim jeszcze o nich pomyślą”, znajduje praktyczny wyraz w każdym elemencie modelu UX 300e.

Przykładem są wycieraczki przedniej szyby, zatrzymujące się automatycznie po otwarciu drzwi, zapobiegające ochlapywaniu gości wsiadających lub wysiadających z samochodu. Elektrycznie sterowana bez użycia rąk tylna klapa umożliwia wygodny załadunek i rozładunek. Klimatyzacja S-Flow nano-e® łagodnie jonizuje, wypełniając kabinę świeżym powietrzem i tworząc w niej atmosferę nawilżającą skórę i włosy.

UX 300e jest dostępny ze specjalnym akustycznym szkłem, chroniącym użytkowników przed zewnętrznym hałasem. Elektrycznie sterowane szyby spowalniają podczas ich zamykania, aby zmniejszyć hałas. Naśladują tym samym uprzejmy sposób, w jaki są zamykane przesuwane drzwi fusuma w wykwintnych japońskich restauracjach.

UX 300e rozszerza obsługę w stylu Omotenashi na kierowcę samochodu elektrycznego za pośrednictwem aplikacji Lexusa Link, poprawiając komfort użytkowania zelektryfikowanego Lexusa, dzięki usługom dostosowanym do potrzeb, takim jak zdalne sterowanie ładowaniem, klimatyzacją i odszranianiem czy też lokalizator stacji ładowania. Zapewnia dostęp do ogólnoeuropejskiej sieci publicznych stacji ładowania, wskazując ich dostępność, prędkość ładowania i cenę za kWh.

Zbudowany przez rzemieślników Takumi w najczęściej nagradzanej fabryce świata
Rygorystyczne podejście Lexusa do jakości jest reprezentowane przez rzemieślników Takumi w wielokrotnie nagradzanym zakładzie produkcyjnym w Kyushu. Ci współcześni rzemieślnicy, którzy doskonalą swoje umiejętności przez co najmniej 15 lat, są uosobieniem japońskiej precyzji. Ich skrupulatne rzemiosło jest widoczne w każdym calu UX300e – od skomplikowanych przeszyć na fotelach, przez lakier ręcznie polerowany z dbałością o każdy szczegół, po tzw. cichy pokój, w którym Takumi używają swoich doskonale wytrenowanych uszu i opuszków palców, aby wykryć i wyeliminować najmniejszy hałas lub wibracje w kabinie.

Więcej informacji na stronie: https://www.lexus-polska.pl/car-models/ux-300e/

 

Reklama