Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Výroba Škoda Enyaq iV

Aktualności

32 miliony euro w linię produkcyjną nowego elektrycznego modelu ENYAQ iV

W fabryce ŠKODY w Mladá Boleslav zakończyła się przebudowa linii produkcyjnej dla modelu ENYAQ iV. Modernizacja rozpoczęta latem 2019 roku miała na celu dostosowanie fabryki do potrzeb produkcji aut elektrycznych opartych na modułowej platformie MEB. Pojazdy oparte na platformie MEB oraz te budowane na bazie platform MQB mogą teraz powstawać w tym samym czasie. Jest to koncepcja unikatowa dla całej Grupy Volkswagen i pozwala na dużą elastyczność produkcji.

Linie produkcyjne w Mladá Boleslav są teraz jeszcze bardziej innowacyjne i dostosowane do produkcji samochodów elektrycznych. Prace objęły zmiany konstrukcyjne budynku, unowocześnienie technologii przenośników i końcowej linii montażowej. Koszt inwestycji wyniósł niemal 32 mln euro.

Unikatowa koncepcja produkcyjna

– Ukończona zgodnie z planem przebudowa linii produkcyjnej dla modelu ENYAQ iV pozwala nam produkować pojazdy równolegle, zarówno w oparciu o platformę MEB, jak i platformy MQB. Jest to koncepcja unikatowa w skali całej Grupy Volkswagen. Pozwoli ona wytwarzać w naszej głównej fabryce od 250 do 350 sztuk modelu ENYAQ iV dziennie. Oznacza to, że będziemy mogli zareagować na popyt rynkowy bez opóźnienia, zapewniając ciągłą pracę linii z pełną przepustowością – podkreśla Michael Oeljeklaus, członek zarządu ŠKODA AUTO ds. produkcji i logistyki.

Modernizacja fabryki w Mladá Boleslav

Przygotowanie linii produkcyjnej do budowy pierwszego w pełni elektrycznego SUV-a marki, ŠKODY ENYAQ iV, opartego na modułowej platformie dla samochodów elektrycznych MEB rozpoczęto latem ubiegłego roku. W tym czasie zmodyfikowano elementy konstrukcyjne budynku oraz technologie transportu części, aby dostosować je do masy pojazdów elektrycznych oraz montowanych komponentów. Ponadto ostateczny montaż podwozia jest zautomatyzowany i obejmuje także instalację baterii.

Do obsługi baterii o podwyższonej masie zainstalowano specjalne roboty pomocnicze. ŠKODA stworzyła też większą stację roboczą do regulacji wyświetlaczy typu head-up. Podczas przebudowy linii produkcyjnej marka położyła szczególny nacisk na bezpieczeństwo, zwłaszcza w strefie montażu baterii. Firma zadbała o kompleksowe zabezpieczenia przeciwpożarowe, a także zainstalowała kamery termowizyjne. Mogą one monitorować temperaturę w hali fabrycznej przez całą dobę i w razie nieprawidłowości uruchomić alarm.

Linia produkcyjna zaadaptowana na potrzeby pojazdów zasilanych elektrycznie równolegle będzie służyła do produkcji modeli z innymi typami napędu. Będzie zatem możliwe produkowanie na niej nie tylko elektrycznej ŠKODY ENYAQ iV, ale także modeli OCTAVIA i KAROQ.

Na drodze do zrównoważonej mobilności

ŠKODA AUTO konsekwentnie dąży do elektryfikacji swojej gamy modelowej. 1 września marka zaprezentowała w Pradze nowy, pierwszy w pełni elektryczny SUV ENYAQ iV. Tym samym zrobiła kolejny duży krok w kierunku realizacji strategii zrównoważonej mobilności.

Zastosowanie w modelu ENYAQ iV platformy MEB, dzięki której bateria jest zintegrowana z podłogą, umożliwiło nowe rozwiązania konstrukcyjne. Elementy napędu elektrycznego zajmują mniej miejsca niż konwencjonalny silnik spalinowy, dzięki czemu przedni i tylny zwis w elektrycznym SUV-ie został ograniczony, auto zyskało większy rozstaw osi, elegancką wydłużoną sylwetkę i ponadprzeciętną aerodynamikę. Ponadto brak tunelu środkowego przełożył się na jeszcze większą ilość miejsca i dodatkowy komfort dla pasażerów.

Platforma MEB umożliwia także dowolną konfigurację napędów i indywidualne dostosowanie pojazdu do różnych potrzeb i sposobów użytkowania. ENYAQ iV dostępny jest z trzema wersjami pojemności baterii, pięcioma poziomami mocy i napędem na tylną oś lub na cztery koła. Dzięki różnorodnym i wygodnym opcjom ładowania i zasięgowi do 510 km w cyklu WLTP ENYAQ iV to idealne auto zarówno do codziennych podróży w obrębie miasta jak dłuższych wypraw.

Reklama