Połącz się z nami

Cześć, wpisz to czego szukasz

Aktualności

Sosnowiec zwiększa flotę elektrycznych Solarisów

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu (PKM) kupuje kolejne elektryczne Solarisy. Kontrakt zakłada dostawę 9 jednoczłonowych Urbino 12 electric i 5 przegubowych Urbino 18 electric, wraz z infrastrukturą ładowania. Nowoczesne autobusy powiększą elektryczną flotę PKM, dołączając do 3 elektrobusów polskiego producenta, które już od dwóch lat wożą mieszkańców Zagłębia.

20 sierpnia przedstawiciele firmy Solaris i sosnowieckiego PKM podpisali umowę na dostawę 14 autobusów elektrycznych Urbino electric. Ponadto PKM zainwestowało w infrastrukturę ładowania, zamawiając 3 ładowarki pantografowe oraz 8 ładowarek zajezdniowych typu plug-in. Wartość kontraktu wynosi ponad 46 mln zł brutto. Zgodnie z umową realizacja zamówienia planowana jest na lipiec/sierpień 2021 roku.

„Jestem niezmiernie szczęśliwy z wyboru przez PKM Sosnowiec naszej oferty na autobusy elektryczne. Pozytywne zmiany w transporcie publicznym i jego zrównoważony rozwój nie są możliwe bez udziału i zaangażowania miast takich jak Sosnowiec i inwestycji w bezemisyjny tabor. Cieszymy się, że możemy wspierać polskie miasta w rozwoju mobilności przyjaznej dla środowiska.” – mówi Petros Spinaris, Wiceprezes Zarządu Solarisa.

Wszystkie 14 pojazdów będzie wyposażone w nowoczesne baterie Solaris High Energy+. W przypadku autobusów 12-metrowych będą one miały pojemność ponad 300 kWh, w przegubowcach zamontowane zostaną baterie o pojemności ponad 470 kWh. Bateryjne pojazdy dla Sosnowca wyposażone zostaną w silnik centralny o mocy 160 kW dla autobusów 12-metrowych i 240 kW dla 18-metrowych. W ciągu dnia energia w pojazdach będzie uzupełniana poprzez szybkie stacje pantografowe opuszczane z ładowarki do specjalnych szyn zamontowanych na dachu pojazdów. Dwie ładowarki będą miały moc 250 kW, a jedna 190 kW. Ponadto autobusy będzie można ładować przez klasyczne złącze plug-in, dzięki 8 ładowarkom o mocy 80 kW każda umiejscowionym na terenie zajezdni.

Komfortowe wnętrza autobusów, zaopatrzone we w pełni zautomatyzowaną klimatyzację całopojazdową, pomieszczą odpowiednio 86 osób w przypadku Urbino 12 electric i 130 osób w Urbino 18 electric. Bezemisyjne i wyjątkowo ciche autobusy elektryczne będą wyposażone w nowoczesne rozwiązania umilające podróż pasażerom, takie jak podświetlane ładowarki USB umożliwiające doładowanie telefonu czy dostęp do bezprzewodowego Internetu.

Autobusy zostaną wyposażone w szereg udogodnień i środków bezpieczeństwa. Podobnie jak w przypadku poprzednich elektrycznych Solarisów dla Sosnowca, te również zostaną wyposażone w system kontroli trzeźwości, z którego kierowca zobowiązany będzie skorzystać przed uruchomieniem pojazdu. Autobusy zostaną także zaopatrzone w bramki liczenia pasażerów oraz kabinę kierowcy typu zamkniętego pozwalającą odseparować prowadzącego pojazd od podróżnych. Lampy w technologii LED będą automatycznie oświetlać pasażera okazującego kierowcy bilet do kontroli. Bezpieczeństwo zapewni również system kamer, monitorujących przestrzeń pasażerską oraz drogę przed pojazdem, a także urządzenia obserwujące ulicę podczas cofania i monitorujące pantograf w trakcie ładowania baterii. W miejscu przystosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych, wzdłuż ściany zamontowana zostanie poręcz na wysokości dostępnej dla osoby siedzącej na wózku.

Pojazdy mają również zostać wyposażone w system prekondycjonowania termicznego, który pozwala na automatyczne sterowanie ogrzewaniem. Prekondycjonowanie, stosowane podczas ładowania autobusów, optymalizuje zużycie energii z baterii trakcyjnej w czasie jazdy. Przewoźnik będzie miał możliwość zaprogramowania temperatury dyżurnej, osobno na każdy dzień tygodnia i na określony czas. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie zasięgu pojazdu na jednym ładowaniu oraz skrócenie czasu pomiędzy startem autobusu a osiągnięciem optymalnych parametrów temperatury wewnątrz autobusu.

Współpraca PKM w Sosnowcu z firmą Solaris trwa już prawie 20 lat. Do tej pory do największego miasta Zagłębia Dąbrowskiego trafiło już ponad 100 Solarisów. Część tej floty stanowią autobusy elektryczne. Sosnowiec wpisuje się w najlepsze rozwiązania przyjazne mieszkańcom i środowisku naturalnemu. Liczba autobusów elektrycznych rośnie zarówno w polskich, jak i miastach całej Europy. Solaris jest liderem wśród europejskich dostawców i producentów bezemisyjnych autobusów elektrycznych.

Reklama

Może Cię również zainteresować

Aktualności

W pierwszej połowie roku 2020, Audi dostarczyło do klientów na całym świecie 17 641 sztuk modelu e-tron.

Aktualności

Po wielu miesiącach zapowiedzi spółka ElectroMobility Poland ujawniła prototypy polskich samochodów elektrycznych

Aktualności

Pierwszy na świecie elektryczny rajdowy puchar jednej marki

Aktualności

Najnowsze badanie przeprowadzone na polskich respondentach przez zespół analityczny InsightOut Lab we współpracy z marką Volkswagen dowodzi, że rozwój rynku fotowoltaicznego może pozytywnie wpłynąć...