Połącz się z nami

Cześć, wpisz to czego szukasz

Aktualności

2 mld Euro na dostawę ogniw akumulatorowych

BMW podpisało długoterminową umowę na dostawę ogniw akumulatorowych o wartości 2 mld euro

BMW Group w ramach rozwoju elektromobilności podpisała ze szwedzką firmą Northvolt długoterminową umowę na dostawę ogniw akumulatorowych o wartości 2 mld euro. Ogniwa akumulatorowe będą produkowane w Europie w budowanej obecnie gigafabryce Northvolt w Skellefteå na północy Szwecji (fabryka seryjna Northvolt Ett) od 2024 roku.

Decydujące znaczenie dla BMW Group miał fakt, że 100% energii potrzebnej do produkcji ogniw akumulatorowych będzie pozyskiwane przez Northvolt lokalnie w północnej Szwecji i wyłącznie z energii wiatrowej i wodnej. Oliver Zipse, prezes zarządu BMW AG, powiedział: – Aby skutecznie przyczynić się do ochrony klimatu, dążymy do poprawy ogólnej równowagi ekologicznej naszych produktów — od zasobów po recykling. Dotyczy to zwłaszcza energochłonnej produkcji akumulatorów wysokonapięciowych do pojazdów elektrycznych. Właśnie dlatego uzgodniliśmy z producentami ogniw, że do produkcji naszych ogniw akumulatorowych piątej generacji będą oni wykorzystywać wyłącznie energię z ekologicznych źródeł.

Andreas Wendt, członek zarządu BMW AG odpowiedzialny za zakupy i sieć dostawców, dodał: – Northvolt jest trzecim dostawcą ogniw akumulatorowych, z którym nawiązaliśmy współpracę, obok naszych dotychczasowych partnerów: CATL i Samsung SDI. Podpisanie tego kontraktu jest kolejnym krokiem w kierunku zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na ogniwa akumulatorowe w dłuższej perspektywie. Prowadzimy systematyczną elektryfikację naszej floty pojazdów. Do 2023 r. planujemy mieć na drogach 25 modeli zelektryfikowanych, przy czym ponad połowa z nich będzie w pełni elektryczna. – BMW Group będzie również zaopatrywać się w ogniwa produkowane w Europie u chińskiego producenta CATL, z budowanego obecnie zakładu w Erfurcie w Niemczech. Każda generacja ogniw w BMW Group jest wyróżniana w globalnej rywalizacji wśród wiodących producentów zarówno z punktu widzenia technologicznego, jak i biznesowego. Jak przyznaje Wendt: – Dzięki temu zawsze wykorzystujemy najlepszą możliwą technologię produkcji ogniw.

Zrównoważony rozwój ma kluczowe znaczenie dla elektromobilności

BMW Group i Northvolt będą wspólnie pozyskiwać kobalt i lit — jako kluczowe surowce do produkcji ogniw — z kopalń, które spełniają wysokie standardy obu firm, dotyczące zrównoważonego rozwoju. Zapewnia to pełną przejrzystość pochodzenia surowców w dowolnym momencie. Bezwzględnym priorytetem jest przestrzeganie norm środowiskowych, poszanowanie praw człowieka i zmniejszenie śladu węglowego. – Zrównoważony rozwój jest istotnym aspektem naszej strategii korporacyjnej i odgrywa kluczową rolę w rozwoju elektromobilności – podkreślił Wendt. Oprócz tego już od 2021 r. BMW Group zrezygnuje z wykorzystywania metali ziem rzadkich w swoich napędach elektrycznych piątej generacji.

BMW Group i Northvolt dążą do realizacji celu, jakim jest zrównoważony łańcuch dostaw ogniw akumulatorowych w Europie poprzez wspólne konsorcjum technologiczne. Projekt ogniw nadających się do recyklingu jest stałym przedmiotem uwagi w całym procesie tworzenia ogniw akumulatorowych. W obliczu gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na ogniwa akumulatorowe kluczowym sposobem zamykania pętli obiegu surowców będzie recykling komponentów po zakończeniu ich cyklu życia i intensywne ponowne wykorzystywanie pozyskiwanych w ten sposób surowców.

 

Reklama

Może Cię również zainteresować

Aktualności

W pierwszej połowie roku 2020, Audi dostarczyło do klientów na całym świecie 17 641 sztuk modelu e-tron.

Aktualności

Po wielu miesiącach zapowiedzi spółka ElectroMobility Poland ujawniła prototypy polskich samochodów elektrycznych

Aktualności

Pierwszy na świecie elektryczny rajdowy puchar jednej marki

Aktualności

Najnowsze badanie przeprowadzone na polskich respondentach przez zespół analityczny InsightOut Lab we współpracy z marką Volkswagen dowodzi, że rozwój rynku fotowoltaicznego może pozytywnie wpłynąć...