Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Aktualności

2 mld Euro na dostawę ogniw akumulatorowych

BMW podpisało długoterminową umowę na dostawę ogniw akumulatorowych o wartości 2 mld euro

BMW Group w ramach rozwoju elektromobilności podpisała ze szwedzką firmą Northvolt długoterminową umowę na dostawę ogniw akumulatorowych o wartości 2 mld euro. Ogniwa akumulatorowe będą produkowane w Europie w budowanej obecnie gigafabryce Northvolt w Skellefteå na północy Szwecji (fabryka seryjna Northvolt Ett) od 2024 roku.

Decydujące znaczenie dla BMW Group miał fakt, że 100% energii potrzebnej do produkcji ogniw akumulatorowych będzie pozyskiwane przez Northvolt lokalnie w północnej Szwecji i wyłącznie z energii wiatrowej i wodnej. Oliver Zipse, prezes zarządu BMW AG, powiedział: – Aby skutecznie przyczynić się do ochrony klimatu, dążymy do poprawy ogólnej równowagi ekologicznej naszych produktów — od zasobów po recykling. Dotyczy to zwłaszcza energochłonnej produkcji akumulatorów wysokonapięciowych do pojazdów elektrycznych. Właśnie dlatego uzgodniliśmy z producentami ogniw, że do produkcji naszych ogniw akumulatorowych piątej generacji będą oni wykorzystywać wyłącznie energię z ekologicznych źródeł.

Andreas Wendt, członek zarządu BMW AG odpowiedzialny za zakupy i sieć dostawców, dodał: – Northvolt jest trzecim dostawcą ogniw akumulatorowych, z którym nawiązaliśmy współpracę, obok naszych dotychczasowych partnerów: CATL i Samsung SDI. Podpisanie tego kontraktu jest kolejnym krokiem w kierunku zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na ogniwa akumulatorowe w dłuższej perspektywie. Prowadzimy systematyczną elektryfikację naszej floty pojazdów. Do 2023 r. planujemy mieć na drogach 25 modeli zelektryfikowanych, przy czym ponad połowa z nich będzie w pełni elektryczna. – BMW Group będzie również zaopatrywać się w ogniwa produkowane w Europie u chińskiego producenta CATL, z budowanego obecnie zakładu w Erfurcie w Niemczech. Każda generacja ogniw w BMW Group jest wyróżniana w globalnej rywalizacji wśród wiodących producentów zarówno z punktu widzenia technologicznego, jak i biznesowego. Jak przyznaje Wendt: – Dzięki temu zawsze wykorzystujemy najlepszą możliwą technologię produkcji ogniw.

Zrównoważony rozwój ma kluczowe znaczenie dla elektromobilności

BMW Group i Northvolt będą wspólnie pozyskiwać kobalt i lit — jako kluczowe surowce do produkcji ogniw — z kopalń, które spełniają wysokie standardy obu firm, dotyczące zrównoważonego rozwoju. Zapewnia to pełną przejrzystość pochodzenia surowców w dowolnym momencie. Bezwzględnym priorytetem jest przestrzeganie norm środowiskowych, poszanowanie praw człowieka i zmniejszenie śladu węglowego. – Zrównoważony rozwój jest istotnym aspektem naszej strategii korporacyjnej i odgrywa kluczową rolę w rozwoju elektromobilności – podkreślił Wendt. Oprócz tego już od 2021 r. BMW Group zrezygnuje z wykorzystywania metali ziem rzadkich w swoich napędach elektrycznych piątej generacji.

BMW Group i Northvolt dążą do realizacji celu, jakim jest zrównoważony łańcuch dostaw ogniw akumulatorowych w Europie poprzez wspólne konsorcjum technologiczne. Projekt ogniw nadających się do recyklingu jest stałym przedmiotem uwagi w całym procesie tworzenia ogniw akumulatorowych. W obliczu gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na ogniwa akumulatorowe kluczowym sposobem zamykania pętli obiegu surowców będzie recykling komponentów po zakończeniu ich cyklu życia i intensywne ponowne wykorzystywanie pozyskiwanych w ten sposób surowców.

 

Reklama